ROSJA: 40 lat po Letnich Igrzyskach Olimpijskich - Moskwa 1980

Na stronie www Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Współczesnej (Российский государственный архив новейшей истории) - RGANI prezentowana jest wirtualna wystawa archiwalna z okazji 40. rocznicy XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku.
Igrzyska olimpijskie w Moskwie były pierwszymi w historii tak dużymi zawodami sportowymi, które organizowano w państwie socjalistycznym. Kontrola nad przygotowaniami do nich odbywała się w ZSRR na najwyższym szczeblu państwowym i partyjnym, sportowe zmagania przykuwały uwagę całego świata, a same igrzyska znalazły się w centrum zaciekłej konfrontacji politycznej, czego efektem był ich bojkot przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników.
RGANI przechowuje bardzo wiele materiałów archiwalnych dotyczących przygotowania, organizacji i przeprowadzenia igrzysk. Do zaprezentowania na wirtualnej wystawie pracownicy RGANI wybrali dokumenty, które najpełniej i najdobitniej charakteryzują ówczesne wydarzenia. Wśród prezentowanych na wystawie materiałów jest wiele takich, które zostały odtajnione i udostępnione badaczom stosunkowo niedawno (w szczególności regularnie opracowywane raporty Centrum Informacyjnego KGB ZSRR „Olimpiada-80”, które były przesyłane władzom kraju i dawały pełen obraz wydarzeń, które miały miejsce w Moskwie).

Każdy z rozdziałów wystawy poprzedzony jest krótkim wstępem i informacją o mało znanych faktach związanych z Igrzyskami Olimpijskimi, uzupełniającymi prezentowane dokumenty.
Ekspozycja zawiera również dwa krótkie filmy, które pozwalają zanurzyć się w świat moskiewskich igrzysk olimpijskich w 1980 roku.

Więcej: Виртуальная выставка документов из фондов РГАНИ, посвященная 40-летию проведения в Москве XXII летних Олимпийских игр

Олимпиаде-80 – 40 лет! Документы свидетельствуют и повествуют…


oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Jelenia Góra

Poprawiony (środa, 12 sierpnia 2020 07:42)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ

KONFERENCJA

Archiwalne zbiory pieczęci.
Charakterystyka zbiorów,
metody opracowania, konserwacja

Toruń 25-26.10.2021
więcej


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology