ROSJA: Ponad 300 zdjęć z procesów norymberskich on-line

W 75. rocznicę rozpoczęcia prac Międzynarodowego Trybunału Wojskowego, Rosarchiw dodał do federalnego projektu archiwalnego „Zbrodnie nazistów i ich wspólników na ludności cywilnej ZSRR w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945” zbiór dokumentów fotograficznych słynnego mistrza fotografii, korespondenta frontowego Jewgienija Ananjewicza Chałdieja (ros. Евгений Ананьевич Халдей, 1917-1997).W rosyjskim Państwowym Archiwum Dokumentów Filmowych i Fotograficznych (RGAKFD) znajduje się duży zbiór dokumentów fotograficznych E.A. Chałdieja, w postaci negatywów na taśmie o rozmiarze zerowym (2,4x3,6) i drugim (9x12), które zostały zdeponowane w archiwum w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. W 2017 roku kolekcja została uzupełniona zdjęciami przekazanymi na stałe do archiwum przez jego córkę Annę Chałdiej.


E.A. Chałdiej był w grupie fotoreporterów z ZSRR relacjonujących przebieg procesów norymberskich. Dokumenty fotograficzne można podzielić na kilka grup - widoki Pałacu Sprawiedliwości, strażników krajów uczestniczących w procesach, rozprawy sądowe, portrety członków trybunału, prokuratorów, oskarżonych, obrońców, przedstawicieli prasy. Fotografowi udało się uchwycić zarówno oficjalne spotkania, jak i kulisy procesów norymberskich. Jego fotografie oddają postacie oskarżycieli i przestępców, atmosferę na sali, powagę i wagę tego, co się dzieje. Szczególną uwagę zwrócił na Hermanna Goeringa i wykonał serię jego portretów. Jewgienij Chałdiej został jedynym radzieckim fotografem, któremu wolno było robić zdjęcia straconym przestępcom.


Fotografie można oglądać na stronie: Преступления нацистов и их пособников против мирного населения СССР в годы Великой Отечественной войны 1941–1945 гг.:

Фото Е.А. Халдея

Więcej: Росархив представляет более 300 фотографий с Нюрнбергского процесса фотографа Е.А. Халдея

oprac: Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica

Poprawiony (wtorek, 17 listopada 2020 18:22)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ

KONFERENCJA

Archiwalne zbiory pieczęci.
Charakterystyka zbiorów,
metody opracowania, konserwacja

Toruń 25-26.10.2021
więcej


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology