ROSJA: „Więcej niż archiwum” - wystawa w 100-lecie Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej

Na 3 grudnia 2020 r. zaplanowano otwarcie (w sali wystawowej archiwów federalnych w Moskwie, ul. Bolszaja Pirogowska 17) jubileuszowej wystawy pt. „Więcej niż archiwum. W 100-lecie Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej”, której celem jest ukazanie różnorodności przechowywanych w archiwum zabytków, często nie znanych szerokiej publiczności.


fot. Archiwa Rosji


Wystawa organizowana jest przez Federalną Agencję Archiwalną i Archiwum Państwowe Federacji Rosyjskiej.
Ekspozycja ilustruje ponad dwa wieki historii Rosji. Podstawą wystawy są dokumenty i przedmioty unikatowe pod względem historycznym i ciekawe pod względem wzorniczym, w tym przejęte do Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach. Szczególny nacisk położono na malarstwo, sztukę zdobniczą i użytkową oraz przedmioty osobiste znanych postaci historycznych, jak np. Konstytucja Królestwa Polskiego podpisana przez cara Aleksandra I w 1815 r., na którą, na rozkaz polskiego Sejmu, wykonano szkatułę z brązu (dokument i szkatuła, ewakuowane w 1939 r. z warszawskiego Zamku Królewskiego do Ołyki książąt Radziwiłłów, zostały zrabowane przez Armię Czerwoną po 17 września). Niektóre eksponaty na wystawie to dzieła sztuki i rzemiosła, jak notatniki rosyjskich cesarzowych, ozdobione drogocennymi kamieniami, akwarelami i haftami, zawierające czasem unikatowe autografy - na przykład wiersz Aleksandra Puszkina „Полководец", wpisany przez samego poetę do albumu Wielkiej Księżnej Heleny Pawłownej.

Wiele przedmiotów trafiło do archiwum wraz z dokumentami ich właścicieli i jest dla nich swoistą ilustracją - na przykład wspomnienia baletnicy Matyldy Krzesińskiej (1872-1971) uzupełniają jej baletki i pierwsza sukienka wykonana na zajęcia w szkole baletowej. Prezentowane są rzeczy osobiste, listy, wspomnienia i zdjęcia rosyjskich dowódców wojskowych - generałów Brusilowa i Denikina, admirała Kołczaka. W sekcjach wystawy poświęconych epoce radzieckiej i najnowszej historii Rosji, prezentowane są oryginały wszystkich konstytucji RFSRR i ZSRR, symbole państwowe RFSRR - flaga i sztandar, materiały o tajnym śledztwie w sprawie śmierci Hitlera i nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Wystawa czynna będzie od 4 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021 r. (zmiany są możliwe ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz wprowadzenie nowych ograniczeń).

Więcej: «Больше чем архив. К 100-летию ГА РФ»

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica

Poprawiony (niedziela, 29 listopada 2020 18:08)

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ

KONFERENCJA

Archiwalne zbiory pieczęci.
Charakterystyka zbiorów,
metody opracowania, konserwacja

Toruń 25-26.10.2021
więcej


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology