FRANCJA: Obchody 150 rocznicy urodzin Colette

W 2023 r. przypadła 150 rocznica urodzin francuskiej pisarki i feministki Colette (Sidonie Gabrielle Colette). Z tej okazji archiwa narodowe zaprezentowały w ramach cyklu "Archiwa z bliska" wystawę internetową dokumentów związanych jej życiem. Dokumenty podzielone są na grupy tematyczne ułożone wedle chronologii życia. Każdy prezentowany dokument osadzony jest w kontekście życiorysu Colette.W części poświęconej dzieciństwu zatytułowanej zaprezentowano akt urodzenia stwierdzający, że 28 stycznia 1873 r. w Saint-Sauveur-en-Puisaye (departament Yonne regionu Burgundia-Franche-Comté) urodziła się Sidonie Gabrielle Colette. Z domu wyniosła znajomość literatury klasycznej i francuskiej. Zarówno matka Sidonie Ladoy, jak i ojciec, kawaler Legii Honorowej (1897) mieli wpływ na wychowane córki. Drugim dokumentem zaprezentowanym jest wyciąg z dossier Legii Honorowej ojca. Po różnych perypetiach życiowych związanych problemami finansowymi rodziny i przeprowadzką do Châtillon-sur-Loing, Colette wyszła za mąż za czternaście lat starszego od siebie Henry'ego Gauthier-Villars dit Willy. Był o właścicielem wydawnictwa, pisarzem, publicystą i krytykiem muzycznym. Z tego okresy zaprezentowano kontrakt małżeński z 15 maja 1893r. zawartego w Châtillon-sur-Loing.

Mąż wprowadził swoją młodą żonę w kręgi muzyczne i literackie, z czasem Colette uwolniła się spod z pod opieki, zaczęła publikować najpierw pod pseudonimem Willy potem pod własnym nazwiskiem. W końcu a w 1906 r., po rozwodzie, para rozstała się. Colette weszła w świat sceny. Miała różne związki z mężczyznami i kobietami, co powodowało, że otaczała ją atmosfera skandalu. W 1909 r. związała się z Augustem Olympe Hériot, politykiem, dyplomatą i redaktorem naczelnym dziennika Le Matin. Pobrali się w 1912 r., w niecały rok później urodziła się córeczka Colett Renée (1913 - 1981). Porzucona prze męża Colette prowadziła niezwykle bujne życie erotyczne i emocjonalne w różnych aspektach jak w lustrze odbijające się w jej twórczości literackiej. W latach 1900 - 1922 powstał cykl o Klaudynie rozpoznawalny na całym świecie.   Jako dziennikarka pracowała dla magazynów Le Journal, La Gerbe i Le Petit Parisien. Do śmierci w 1954 r. opublikowała ponad czterdzieści powieści stając się jedną z najważniejszych pisarek francuskich XX w. Za swój dorobek otrzymała w 1953 r., krótko przed śmiercią Order Legii Honorowej, którego przyznanie nie obyło się bez dyskusji na temat jej moralności.

Niewielka internetowa prezentacja dokumentów związanych z Colette objęła dokumenty stanu stanu cywilnego (metrykę urodzenia, kontrakt małżeński), certyfikat Legii Honorowej ojca i jaj oraz kilka dokumentów zwianych z jego nadaniem tego ostatniego, także fotografii pisarki, a także jej portret autorstwa Maurice Vertes z 1938 r. Ekspozycję zamyka fotografia grobu artystki na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Źródło:

ANF- Il y a 150 ans naissait Colette

Wikipedia

oprac. Adam Baniecki

AP Wrocław O/Bolesławiec


Poprawiony (piątek, 03 marca 2023 12:24)

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology