ICA: Czwartek 4 listopada 2021 r. Światowy Dzień Ochrony Cyfrowej

Od 2017 r. każdy pierwszy czwartek listopada jest obchodzony jako Światowy Dzień Ochrony Cyfrowej - World Digital Preservation Day (WDPD). Wydarzenie zostało zaproponowane przez Digital Preservation Coalition i wsparte przez UNESCO. W 2021 r., ów pierwszy czwartek przypadł na 4 listopada.
Tematem wiodącym w roku 2021 jest "Przełamywanie barier", tu pokazanie i uświadomienie społeczeństwom, w jaki sposób ochrona cyfrowa wspiera komunikację różnych podmiotów, uwalniając potencjał twórczy, tworząc nowe wartości. Z tego powodu ochrona cyfrowa jest ważna i wymaga podejmowania działań, których celem jest uświadamiacie jej wagi w jak najszerszym obszarze społecznym od nauki, poprzez gospodarkę, politykę, pozostałe szeroko rozumiane obszary aktywności zorganizowanej, skończywszy na dobrych praktykach osobistych.

Międzynarodowa Rada Archiwów zwróciła uwagę na obchody w Brazylii i zaproponowane, przy ich okazji, rozwiązania zagadnień związanych z archiwizacją internetu. Dwoje brazylijskich archiwistów Carolina Oliveira i Moises Rockembach na łamach bloga MRA, przedstawiło komunikat: "Przechowywanie stron WEB rządu brazylijskiego" (Conserver les sites web du Gouvernement brésilien). Uruchomili oni w 2020 r. projekt - studium przypadku, którego celem jest ochrona witryn internetowych internetowych rządu brazylijskiego przez Narodowe Archiwa Brazylii. Punktem wyjścia był dekret federalny nr 9756 z 2019 r. określający zasady ujednolicenia kanałów komunikacji internetowej na witrynach i w aplikacjach rządowych. Stało się oczywistym, że stare witryny zostaną zastąpione nowymi zunifikowanymi rozwiązaniami. Projekt ma na celu utrzymanie dostępu do starych wersji witryn wszystkich brazylijskich władz federalnych poprzez ich archiwizację i migrację w całości ich treści, do nowej ujednoliconej domeny ".gov.br". Celem tych działań jest zbadanie metodyki i wskazanie najlepszych praktyk konserwowania i trwałego przechowywania stron internetowych w takim państwie jak Brazylia, która nie archiwizuje jeszcze stron internetowych. Jako studium przypadku wybrano Oficjalną stronę internetową Narodowej Rady Archiwalnej Brazylii o nazwie Conarq.
Autorzy wspominają także o innej inicjatywie, Uniwersytetu Rio Grande do Sul (UFRGS), o nazwie Grupa Badawcza d/s Archiwizacji Sieci i Ochrony Cyfrowej (NUAWEB2), działającej od 2017 r., której celem jest badanie archiwizacji sieciowej, krajowej i w świcie, celem wychwycenia wspólnych i charakterystycznych mechanizmów. Badania tej grupy skupiły się na zabezpieczeniu i użytkowaniu długoterminowym z zachowaniem dostępu do dawnych witryn internetowych.
Docelowo obie inicjatywy zainteresowane są tym, aby wynki ich badań były wziete pod uwagę w debacie na temat oficjalnej polityki archiwizacji stron internetowych.

Wiecej:

Conserver les sites web du Gouvernement brésilien

oprac. Adam Baniecki
AP Wrocław O/Bolesławiec


Poprawiony (wtorek, 09 listopada 2021 17:19)

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology