Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Kradzież szesnastowiecznych map w Ołomuńcu
Kolejne zbiory kartograficzne zostały uszczuplone. Kilka dni temu Biblioteka Naukowa w Ołomuńcu (Vědecká knihovna v Olomouci) została okradziona z pierwszego wiedeńskiego, kolorowanego, wydania mapy świata autorstwa Petera Apianusa (1495-1552) – chodzi o „Typus Orbis Universalis” z 1520 r. Choć mapy nie odzyskano, to udało się zatrzymać złodzieja, który w kilka dni później próbował ukraść kolejna mapę. Okazła się nim Kanadyjczyk polskiego pochodzenia Peter Peron (Piotr Stanisław Peroń).
NORWEGIA: Edukacyjna inicjatywa centralnego archiwum w OsloW dniu 21 marca 2009r. w głównej siedzibie Archiwum Królewskiego w Oslo (Riksarkivbygningen) odbędą się warsztaty, otwarte dla szerokiego grona amatorów historii rodzinnej, pod hasłem: Slektshistoriedag i Riksarkivbygningen (Dzień historii rodziny w archiwum centralnym). Warsztaty będą prowadzone przez zawodowych archiwistów w czterech grupach problemowych: Udział w warsztatach jest płatny i kosztuje 200 koron. oprac. Adam Baniecki FRANCJA: Archiwizacja danych elektronicznychPostęp w dziedzinie informatyzacji w ostatnich latach stawia przed archiwistami nowe zadanie: zabezpieczenie i właściwe przechowywanie dokumentów zgromadzonych na różnego rodzaju nośnikach elektronicznych. Tematem tym zajmą się uczestnicy Dnia Techniki organizowanym w Narodowym Laboratorium Metrologicznym w Paryżu 5 maja 2009 roku. Hasłem przewodnim spotkania będzie Archiwizacja danych elektronicznych. Wybór dysku optycznego.
ROSJA: Zdjęcia carskiej rodziny z aukcji18 marca 2009 r. w Rosyjskim Państwowym Archiwum Kinofotodokumentów (RGAKFD) w Krasnogorsku pood Moskwą odbędzie się uroczyste przekazanie do jego zbiorów dwóch albumów z oryginalnymi fotografiami rodziny carskiej (łącznie 136 fotografii i kart pocztowych z lat 1890-1918). Jest to niejako prezent władz lokalnych z okazji 55. rocznicy przeniesienia siedziby RGAKFD do Krasnogorska. Tagi:
NIEMCY: Jaką cenę Kolonia zapłaciła za kolej podziemną?W ciągu kilku sekund pod gruzami betonu i cegły legło bezcenne dziedzictwo kultury niemieckiej i europejskiej. 3 marca zapadł się budynek archiwum miejskiego w Kolonii, jednego z najciekawszych niemieckich archiwów komunalnych, niszcząc w stopniu niemożliwym obecnie do określenia zasób archiwalny sięgający IX wieku. Takiej katastrofy archiwum miejskie w Kolonii nie doznało od początków swego istnienia. Ani przemarsz wojsk francuskich w 1794 roku, ani druga wojna światowa nie spowodowały takich zniszczeń jak obecne.
fot. za Kölner Stadt Anzeiger
|