Naukowy Portal Archiwalny
POLSKA: Ivo Łaborewicz osobowością roku 2019 w Jeleniej Górze
Ivo łaborewicz
Z radością i dumą informujemy, że nasz redakcyjny kolega, archiwista, Ivo Łaborewicz został Osobowością roku 2019 w kategorii Kultura w Jeleniej Górze. Oprócz tytułu, laureat otrzymał także statuetkę i pamiątkowy dyplom. Wręczenie nagród edycji plebiscytu 2019 r. odbyło się we Wrocławiu 2 września 2021 r.
Redakcja ArchNetu gratuluje olbrzymiego sukcesu.
fot. E. Łaborewicz
Patrz też: Pan Ivo Łaborewicz zdobył tytuł "Osobowość Roku 2019"
Redakcja
Poprawiony (środa, 22 września 2021 16:45)
MRA: Wyniki ogólnoświatowej ankiety na temat "Porządkowanie i opis archiwalny: praktyka na świecie"Międzynarodowa Rada Archiwów przedstawiła na swojej stronie internetowej wyniki ankiety zatytułowanej "Porządkowanie i opis archiwalny: praktyka na świecie" (Classement et description archivistiques : pratiques à l’échelle mondiale). Celem ankiety było dostarczenie MRA informacji o aktualności i użyteczności międzynarodowych standardów archiwalnych, w kontekście przejścia niejako na wyższy poziom organizacji archiwalnej realizowany w opracowywanym obecnie nowym standardzie Records in Contexts. Celem jest dostosowanie standardów MRA (wszystkich) do przyszłych wymagań metodycznych rysujących się przed archiwami. Odrębnym kontekstem ankietyzacji jest dostrzegana przez MRA potrzeba w obszarze wsparcia i nauczania archiwistów przez platformę e-learningowa MRA. Obecnie prowadzone są trzy kursy: Wstęp do zarządzania archiwizacją (Introduction à la gestion de l’archivage), Zrozumieć i korzystać z Uniwersalnej Deklaracji Archiwów (Comprendre et utiliser la Déclaration Universelle sur lesArchives), Organizacja archiwów rodzinnych (Organiser les archives familiales). Poprawiony (niedziela, 19 września 2021 19:20)
UKRAINA: Dziedzictwo audiowizualne dostępne onlineDnia 14 września 2021 r. szef Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy Anatolij Chromow podczas konferencji prasowej zaprezentował projekt online „Archiwum ukraińskiego kina niemego”. „Archiwum ukraińskiego kina niemego” jest projektem internetowym poświęconym unikatowej kolekcji filmów dokumentalnych, wyprodukowanych w latach 1922-1930 przez Ogólnoukraiński Wydział Fotografii Filmowej (ВУФКУ - Всеукраїнське фотокіноуправління). Niespełna dziewięć lat działalności ВУФКУ było czasem, w którym kładziono podwaliny ukraińskiego kina narodowego. Powstałe wówczas filmy są obecnie przechowywane w Centralnym Państwowym Archiwum Filmowym i Fotograficznym Ukrainy im. Pszenicznego w Kijowie. Na początek na archiwalnej platformie udostępniono pierwsze 100 dokumentów filmowych. Kolekcja ma być uzupełniana co tydzień o nowe zdigitalizowane filmy, a ich łączna liczba wyniesie 189. Użytkownicy będą mogli od teraz znaleźć materiał ilustracyjny do prac naukowych, artystycznych i publicystycznych. Przydatny będzie również w przypadku nowoczesnych filmów dokumentalnych, w których istnieje zapotrzebowanie na wysokiej jakości cyfrowe kopie archiwalne do tworzenia kolejnych nowych dzieł. Projekt skierowany jest do naukowców z różnych dziedzin: naukowców, filmowców, dziennikarzy i szerokiego grona użytkowników. Więcej: ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління) Kanał na youtube oprac. Edyta Łaborewicz Poprawiony (sobota, 18 września 2021 08:45) CZECHY: Dokumenty miesiąca Archiwum Prezydenta Republiki CzeskiejArchiwum Urzędu Prezydenta Republiki Czeskiej, działające formie zinstytucjonalizowanej w różnej postaci od 1954 r., jest instytucją publiczną, działającą w myśl czeskiej ustawy o archiwizacji i obsłudze akt oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 499/2004). Funkcjonuje w ramach sieci archiwów państwowych, należąc do archiwów specjalistycznych i zajmując się dokumentacją powstałą w wyniku działalności Kancelarii Prezydenta i wspierających z nią instytucji. Jak wszystkie archiwa historyczne przejmuje, ewidencjonuje, trwale przechowuje i udostępnia powierzone mu dokumenty, które pochodzą z lat [1816] 1919-2013, zajmując łącznie 1500 mb półek. Poprawiony (środa, 15 września 2021 18:55)
BIAŁORUŚ: wizyta ambasadora Izraela w Archiwum Narodowym Republiki Białoruś26 sierpnia 2021 r. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Państwa Izrael w Republice Białoruś, Alex Goldman-Shaiman, złożył wizytę w Archiwum Narodowym Republiki Białoruś w Mińsku. W ramach spotkania z dyrektorem Archiwum, Andriej K. Demianiukiem, omówiono perspektywy i możliwe obszary współpracy oraz osiągnięto porozumienie w sprawie realizacji wspólnych projektów w zakresie działalności wydawniczej i wystawienniczej. Gość zapoznał się z pracą głównych wydziałów Archiwum Państwowego Republiki Białoruś i zwiedził archiwum. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dokumenty dotyczące udziału Żydów w ruchu partyzanckim na terytorium Białorusi w okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a także dokumenty ze spuścizn osób publicznych i polityków Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, odzwierciedlające rozwój stosunków białorusko-izraelskich. Więcej: oprac. Edyta Łaborewicz Poprawiony (czwartek, 02 września 2021 17:48) |
- NIEMCY: Uczta dla miłośników dziesiątej muzy - filmowo w Schlezwiku Holsztynie
- CZECHY: Konferencja naukowa "Żołnierz i miasto"
- Białoruś: Wydano łacińsko-białoruski słownik języka aktów Wielkiego Księstwa Litewskiego
- NIEMCY: Zasoby Centralnego Archiwum Ksiąg Wieczystych w Kornwestheim dostępne online






