FRANCJA: Nowe odsłony starych tematów. Bazy danych nazwisk
Poszukiwania informacji osobowych w archiwach Francji stanowią ponad 80% zapytań kierowanych do wyspecjalizowanych baz danych udostępnianych za pośrednictwem Internetu. Zostały one specjalnie przygotowane na bazie kilku powiązanych ze sobą projektów, rozwijanych od wielu już lat. zapytania stawiane są poprzez dostępny online nieskomplikowany prosty formularz, Dzięki temu użytkownik uzyskuje na zadane pytanie odpowiedź łączącą dane z wielu źródeł, takich jak rejestry metrykalne kościelne i stanu cywilnego, matrykuły wojskowe, projekt Grand Mémorial, dokumentacja paszportowa, różnorodne rejestry cywilne i Projekt Socface.
Kluczem dostępu do zróżnicowanych źródeł informacji o osobach jest zastosowany ujednolicony system indeksowania, wspólny dla różnorodnych typologii akt. Indeks odsyła do poszczególnych archiwów lub konkretnych zbiorów danych. Przeszukiwane są następujące typy dokumentacji: matrykuły wojskowe z lat 1867 - 1921 (4 943 129 dokumentów), Projekt Zmarłych za Francję (Mort pour la France, 1 327 186), chrzty i urodzenia (1 264 424), zapowiedzi, małżeństwa, pochówki i zgony, kontrakty małżeńskie, rozpoznanie dziecka (320 dokumentów uznania dziecka przez matkę), rozwody, promesy małżeńskie, rehabilitacje.
Wśród projektów, których efekty dostępne są w bazach danych, warto zwrócić uwagę na ciekawy projekt Socface, którego celem naukowym jest zbadanie zmian, jakie zaszły w społeczeństwie francuskim w ciągu stulecia 1836 - 1936. Źródłem do badań są spisy ludności przechowywane w archiwach miejskich i departamentalnych w całej Francji. Do prac włączono sztuczną inteligencję (dalej AI), za pośrednictwem której cyfrowe spisy ludności są przepisywane i badane wedle zadanych kryteriów. Badania realizowane przez AI dotyczą zagadnień z zakresu historii gospodarczej, społecznej i demografii. Badane są takie obszary jak: mobilność ludności, zmiany na rynku pracy czy nierówności społeczne. Projekt Socface jest eksperymentem polegającym na zastosowaniu AI na dużą skalę do analizy popularnych i masowych źródeł, których wyniki mogą być wykorzystywane zarówno dla indywidualnych potrzeb genealogów jak i zaawansowanych studiów historycznych.
Źródła:
FranceArchives: La base de noms
FranceArchives: Socface, l'intelligence artificielle appliquée aux archives
oprac. Adam Baniecki
AP Wrocław O.Bolesławiec
Poprawiony (środa, 13 listopada 2024 16:43)