Wydarzenia

POLSKA: Białystok, XXI PZHP, Dokument jako źródło i efekt badań historycznych

W ramach XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, jednym z omawianych tematów był ,,Dworski świat’’ w późnym średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej. Perspektywy badawcze. Jego organizatorkami były dr hab. Marzena Liedke (UwB) i prof. dr hab. Bożena Popiołek (UKEN). Panel zaplanowany został jako proces złożony z trzech etapów. Na pierwszym z nich „Badania historii dworów-wiodące problemy” przedstawiono kolejne referaty. Drugim etapem były „Badania historii dworów - perspektywy badawcze (dyskusja panelowa)”, a trzecim –„Pogłębiona sesja Q&A dla zainteresowanych słuchaczy”. Uczestnicy mogli poznać niektóre ustalenia z prowadzonych badań, plany na przyszłość i napotykane problemy, w tym terminologiczne. Przekazywane informacje dotyczyły więc i odtwarzanego obrazu przeszłości, z jego blaskami, cieniami i sferą niedookreśloną, i obecnej kondycji nauk historycznych oraz zasad organizowania badań. O archiwach rzadko mówiono wprost, znacznie częściej przywoływano dokumenty – jako źródła do badań, jako elementy procesu badawczego i jego wyniki.

„Gospodarka rolna i hodowlana…” fragment prezentacji

„Gospodarka rolna i hodowlana…” fragment prezentacji

Poprawiony (piątek, 18 października 2024 20:00)

Więcej…

 

Żegnamy dr hab. Annę Krochmal

Pożegnanie dr hab. Anny Krochmal, fot. Bartłomiej Konopa


Dnia 8 października 2024 r. odeszła od nas dr hab. Anna Bożena Krochmal, archiwista, historyk, człowiek niezwykle życzliwy i pogodny, wieloletni pracownik Archiwów Państwowych. Pracowała m.in. w Archiwum Państwowym w Przemyślu (1989-1999), zaś w ostatnich latach, jako , wybitny specjalista w zakresie archiwoznawstwa i współpracy międzynarodowej, kierowała Departamentem Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.Jako dyrektor tego Departamentu koordynowała kontakty Archiwów Państwowych z kilkudziesięcioma archiwami narodowymi w Europie i poza nią. Swym zaangażowanie wspierała również polonijne archiwa oraz inne instytucje pamięci rozsiane po całym Świecie.Stała na czele kilku międzynarodowych programów badawczych, jak Centrum Informacji Archiwalnej, Odtworzenie Pamięci Polski, INDEX represjonowanych za pomoc Żydom, Wspólne Dziedzictwo Archiwalne. Uczestniczyła w przedsięwzięciach obejmujących poszukiwanie, rejestrację i kopiowanie materiałów do historii Polski, rozsianych w archiwach zagranicznych.

Dr hab. Anna Krochmal prowadziła samodzielnie rozległe badania archiwalne i historyczne, których rezultaty znalazły odzwierciedlenie w licznych publikacjach naukowych. Była również autorką i redaktorką ważnych edycji źródłowych. Swoje dociekania badawcze prezentowała na wielu konferencjach naukowych (krajowych i zagranicznych), przy czym sama była niejednokrotnie ich i organizatorką. Inicjowała i realizowała liczne wystawy archiwalne.
Chętnie dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi archiwistami, zawsze służąc im wszechstronną pomocą i radą, udzielając możliwego wsparcia.W naszej pamięci na zawsze pozostanie Jej pogodna twarz i ciepło jakim emanowała. Brakować będzie Jej ogromnych kompetencji oraz niezwykłej aktywności i pasji, dzięki którym potrafiła pokonać niejedną przeszkodę.

Informację o śmierci dr hab. Anny Krochmal cały zespół naszego portalu przyjął z niedowierzaniem i ogromnym smutkiem. Rodzinie i wszystkim bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Poprawiony (wtorek, 15 października 2024 19:31)

Więcej…

 

POLSKA: Białystok, XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich


 Otwarcie zjazdu w Operze Podlaskiej

W dniach 17-20 września 2024 r. odbył się XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich, obradujący pod hasłem „Człowiek twórcą historii”. Przygotowania do niego trwały przez kilka lat, a brało w nich udział wiele osób, reprezentujących organizatorów czyli Polskie Towarzystwo Historyczne (z prezesem prof. Krzysztofem Mikulskim na czele)i Uniwersytet w Białymstoku (z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego prof. Cezarym Kuklą na czele), partnerów strategicznych (władze województwa podlaskiego i miasta Białegostoku) oraz part.nerów instytucjonalnych (Instytut Pamięci Narodowej, Archiwa Państwowe, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Historii Żydów Polskich).Obrady miały miejsce na nowoczesnym kampusie UwB, mieszczącym cztery wydziały. Uroczysta inauguracja i Gala Historyka odbywały się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, mapping historyczny na murze Pałacu Branickich, a Archiwum Państwowe w Białymstoku i liczne placówki kultury kusiły uczestników ofertą zwiedzania.

Poprawiony (niedziela, 29 września 2024 19:14)

Więcej…

 

POLSKA: Warszawa, Konferencja „Archiwa Kościołów i Związków Wyznaniowych w Polsce od 1918 roku do dnia dzisiejszego”

W dniach 25-26 kwietnia 2024 r. odbyła się w Warszawie konferencja zorganizowana przez Archiwum Akt Nowych – jego Oddział VI archiwów społecznych. Tematem były „Archiwa Kościołów i Związków Wyznaniowych w Polsce od 1918 roku do dnia dzisiejszego”. Obrady miały miejsce w kamienicy na Rynku Starego Miasta – siedzibie Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Zgromadziły wielu zainteresowanych, w tym autorów 30 referatów

fot. Anna Laszuk

Wszystkie przewidziane w programie referaty zostały zaprezentowane w sześciu sesjach. Pierwszego dnia obrad przedstawiono: I. Źródła archiwalne do badań religioznawczych w zbiorach państwowych;II. Archiwa Diecezjalne iIII. Archiwa Zgromadzeń Zakonnych. Drugiego dnia można było poznać: IV. Archiwa Kościołów Starokatolickich i Kościołów Sui Iuris, V. Archiwa Kościołów Protestanckich i VI. Archiwa Niechrześcijańskich Związków Religijnych. Mimo dość jednolitych tytułów sesji oraz wygłoszonych wystąpień, prelegenci mówili, na szczęście, nie tylko o archiwach i dokumentacji istniejącej, zaginionej, zniszczonej, poszukiwanej… Przekazali też wiele informacji o funkcjonowaniu nie tylko kościołów i związków wyznaniowych, lecz także państwa i jego struktur, o zwyczajach, zasadach, o ludziach zasłużonych najczęściej pozytywnie. Przez dwa dni w sali im. Joachima Lelewela brzmiało echo różnorodności religijno-narodowej, a w kuluarach w czasie przerw odbywały się dyskusje o tym, co z tej różnorodności zostało, jak się tym zajmować i zadbać o to, co powstaje obecnie.

Poprawiony (niedziela, 12 maja 2024 19:42)

Więcej…

 

Sympozjum: Trwałość i godność w kontekście cyfryzacji i sztucznej inteligencji w archiwistyce

W dniu 9 marca 2024 r. międzynarodowy uniwersytet Alma Mater Europaea organizuje sympozjum archiwalne, które odbędzie w trybie zdalnym na platformie Zoom w godzinach 9:00-15:00. Moderatorami będą: Peter Pavel Klasinc, Professor; Miroslav Novak, Professor; Zdenka SemličRajh, Professor; professors at the Archivistics - Archival Science - Alma Mater EuropaeaECM.Program sympozjum obejmuje :
- Toward environmentally sustainable digital preservation - Eric Keteelar, professor at the University of Amsterdam, The Netherlands
- ISO 9001 Quality Management in Archives - Dieter Schlenker, professor at study programmes of Archival Science at AMEU ECM, Italy
-Sustainability and dignity in archival science - Peter Pavel Klasinc, Archival Councillor, Director of the International Institute of Archival Sciences Trieste-Maribor, Head of study programs of Archival Science at AMEU ECM,Slovenia

Poprawiony (poniedziałek, 26 lutego 2024 19:57)

Więcej…

 
Więcej artykułów…




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology