Naukowy Portal Archiwalny

FRANCJA: Dane osobowe. Między aktami osobowymi a dżunglą internetu

W dniu 17 marca Stowarzyszenie Archiwistów Francuskich organizuje seminarium pod hasłem: "Dane osobowe. Miedzy aktami osobowymi a dżunglą internetu." Archiwiści będą starali się ukazać dane osobowe, akta osobowe w otoczeniu prawnym Francji, Hiszpanii oraz w świetle prawodawstwa europejskiego. Problematyka obejmie zagadnienia dostępności do akt osobowych oraz polityki udostępniania w kontekście wyzwań stawianych przez nowoczesne technologie informatyczne.

Więcej…

 

AUSTRIA : Elekcja króla Augusta Mocnego w świetle dokumentów Österreichisches Staatsarchiv w Wiedniu.

Wśród nowości wydawniczych opublikowanych przez Österreichisches Staatsarchiv (ÖSTA) na szczególną uwagę polskich historyków zasługuje książka Marksa Milewskiego „Die Polnische  Königswahl von 1697” Publikacja ukazała się jako 10 tom serii wydawniczej austriackiego archiwum  „Mitteilungen des Österreichischen Staatsarchivs”, mającej popularyzować wyniki badań naukowych przeprowadzonych w oparciu o tamtejsze materiały źródłowe. Autor publikacji zawodowo związany jest z  Landeshauptarchiv Sachsen-Anhalt
w Magdeburgu.
Tagi:

Więcej…

 

SZWAJCARIA: Marcowa Noc Muzeów w archiwach w Bernie przy dźwiękach alpejskiego rogu.

Od 2004 roku Noc muzealna, w której ważnym elementem są również tamtejsze archiwa, to cykliczna impreza ciesząca się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Berna. Szwajcarskie Bundesarchiv przygotowało różne atrakcje, dla których motywem przewodnim jest temat

Więcej…

 

UKRAINA: Wystawa o "Afgańcach"

W Państwowym Archiwum Obwodu Czernichowskiego na Ukrainie otwarto wystawę z okazji dwudziestej rocznicy opuszczenia Afganistanu przez wojska radzieckie (15 lutego 1989 r.). Na wystawie prezentowane są dokumenty i fotografie z kolekcji pn. „Bojownicy, którzy brali udział w wojnie w Afganistanie”.
Według oficjalnych danych i badań rosyjskich historyków wojskowości, przez Afganistan przewinęło się 620 000* żołnierzy radzieckich , w tym wielu Ukraińców, a wojna ta przyczyniła się w znacznym stopniu do upadku Związku Radzieckiego.

* źródło Wikipedia

oprac. Edyta Łaborewicz

AP Legnica
Tagi:
 

NIEMCY: Bundesarchiv - ARGUS nie taki straszny...

Od początku lutego na stronach internetowych Bundesarchiv (BA) dostępna jest dla użytkowników najnowsza wyszukiwarka archiwalna o nazwie ARGUS, czyli (ArchivGutSuche) i jak widać nazwa ta nie ma nic wspólnego z mitologicznym potworem o stu oczach.

Więcej…

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ

KONFERENCJA

Archiwalne zbiory pieczęci.
Charakterystyka zbiorów,
metody opracowania, konserwacja

Toruń 25-26.10.2021
więcej


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology