Naukowy Portal Archiwalny

Antypody prezentują DPSP - kolejne open source dla archiwistów

Australijski Digital Preservation Software Platform (DPSP) - czyli Platforma Oprogramowania Do Zabezpieczania Cyfrowego to kolejny przykład wysokiej klasy wolnodostępnego oprogramowania dla archiwistyki - stworzonego przez Państwowe Archiwa Australii. DPSP to pakiet aplikacji stworzonych z myślą o pełnym zakresie profesjonalnej realizacji zadań zabezpieczania cyfrowego.

W skład DPSP wchodzą:

  • Xena - skrót od XML Electronic Normalising for Archives (Elektroniczna Normalizacja XML dla Archiwów). Xena to aplikacja konwertująca zbiory cyfrowe do bazujących na standardach formatów otwartych.
  • Digital Preservation Recorder (Cyfrowy Rejestrator Zabezpieczeń) - moduł hurtowego, zautomatyzowanego przetwarzania plików przeznaczonych do zabezpieczenia.
  • Checksum Checker - Tester Sumy Kontrolnej, pozwalający na weryfikację poprawności i integralności archiwizowanych danych.
  • Manifest Maker - Generator Raportów, z pomocą którego tworzone są wykazy zbiorów cyfrowych w określonych lokalizacjach. Raporty zawierają sumy kontrolne, ścieżki dostępu i nazwy poszczególnych plików.

Obecnie dostępna jest do pobrania wersja 2.0.1  z lutego 2012
Źródło: Narodowe Archiwa Australii

Opracował:

Tomasz Broniszewski
Digitalz.pl

 

MRA: Międzynarodowy Kongres Archiwów- Brisbane 20- 24 sierpnia 2012

W dniach 20- 24 sierpnia 2012 r. w australijskim stanie Queensland ma miejsce Międzynarodowy Kongres Archiwów.
Kongres i dyskusje archiwistów z całego świata pod hasłem "Czasy się zmieniają" odbywać się będą w czterech blokach tematycznych o poetyckich nazwach: "Czasy się zmieniają", "Zrównoważony rozwój... i archiwa", "Zaufanie... i archiwa", "Tożsamość... i archiwa"
Pierwszy blok "czasy się zmieniają" dotyczy wyzwań i zmian, przed jakimi stają archiwa w dobie konieczności ochrony i zarządzania bardzo zróżnicowanymi typami zasobów. Archiwa zaczynają chronić powszechnie nie tylko materiały papierowe, ale w coraz większej skali, audiowizualne i cyfrowe.

Kongres MRA Brisbane 2012

 

 

Poprawiony (czwartek, 16 sierpnia 2012 20:44)

Więcej…

 

CZECHY: Zapowiedź konferencji o międzynarodowych aspektach dziedzictwa kulturowego

Istniejące od 1990 r., ale posiadające tradycje sięgające 1936 r., Towarzystwo Czeskiego Raju im. Józefa Pekařa, we współpracy z Towarzystwem Czeskich Archiwistów, Archiwum Narodowym w Pradze oraz innymi organizacjami naukowymi i kulturalnymi, przygotowuje na kwiecień 2013 r. kolejną konferencję naukową o charakterze międzynarodowym, tym razem poświęconą życiu i twórczości pochodzącego z Jiczyna archiwisty i historyka Karla Kazbundy (1888-1982), a także problemom dziedzictwa kulturowego, jako obiektu międzynarodowego prawa.

Poprawiony (niedziela, 29 lipca 2012 08:49)

Więcej…

 

SŁOWACJA: Informator o Archiwum Miejskim w Koszycach

W pierwszej połowie 2012 r. na Słowacji pojawiło się niewielkie, ale ważne, wydawnictwo archiwalne – przewodnik po zasobach jedynego w tym kraju historycznego archiwum samorządowego - Archiwum Miasta Koszyce (AMK). Jest to kolorowa broszura, zawierająca podstawowe informacje na temat tamtejszych zbiorów. Otwiera ją krótkie słowo wstępne Márii Hajduovej – dyrektora Archiwum, prezentującej zadania kierowanej przez siebie placówki. Potem następuje rozdział poświęcony historii Archiwum, ściśle związanego z funkcjonowaniem miejskiej kancelarii, które to dzieje są bardzo interesujące. Pierwszy inwentarz tego archiwum sporządził na początku XVI w. Ján Scheutczlich. Nadał on aktom układ rzeczowo-chronologiczny, a ewidencja ta zachowała się szczęśliwie do dziś. W 1738 r. archiwalia miejskie został zinwentaryzowane przez pracowników kancelarii: Franza Antona Schwartzenbacha i Jana Polaka, którzy pozostawili po sobie dwa tomy „Tabularium metropolitanae Superion Hungaria regiae et liberae civitatis Cassoviensis”. Akta podzielono tu według ich twórców, a następnie nadano im układ chronologiczny. Inwentarz ten jest ciągle aktualny i wykorzystywany zgodnie ze swym przeznaczeniem. Co więcej, ewidencja ta była kontynuowana przez Josepha Schrama, który stworzył „Tabularium III”, a jego współpracownik Ondrej Hudák opracował indeks.

Poprawiony (niedziela, 29 lipca 2012 08:43)

Więcej…

 

ICA-AtoM 1.3 – zapowiedź

Kanadyjska firma Artefactual Systems – specjalizująca się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania open source dla archiwistów zapowiedziała oficjalnie wydanie wersji 1.3 systemu opisu archiwalnego  ICA-AtoM.
W nowej wersji między innymi:

  • sortowanie opisów metodą „przeciągnij i upuść”
  • nowe i zaawansowane funkcje wyszukiwania
  • pełnotekstowe indeksowanie i wyszukiwanie dokumentów PDF
  • rozbudowane funkcje uprawnień użytkowników i bezpieczeństwa systemu.
  • wiele usprawnień i poprawek błędów z wersji 1.2

Nowy ICA-AtoM będzie dostępny na stronach projektu już 20 sierpnia 2012.
W połowie lipca, Tomasz Broniszewski (Archnet) dostarczył kanadyjskim developerom poprawione i wzbogacone o kilkaset pozycji pliki spolszczeń dla nowej wersji systemu.

Tymczasem ze stron ICA AtoM pobrać można poprawkę 1.2.1

Źródło: ICA Atom

Przykład aplikacji w praktyce - Uniwersytet Strathclyde Glasgow

Poprawiony (środa, 25 lipca 2012 15:04)

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology