Naukowy Portal Archiwalny

CZECHY: Seminarium o plakatach w archiwach

Okręgowe Archiwum Państwowe w Pradze (Státní oblastní archiv v Praze) oraz Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów (Česká archivní společnost) zapraszają na seminarium pt. „Plakaty w czeskich archiwach i muzeach” (Plakáty v českých archivech a muzeích), które odbędzie się w czwartek, 10 grudnia 2009 r. w salach Archiwum narodowego w Pradze (Národní archiv v Praze), Archivní 4, Praha 4 – Chodovec, początek o godz. 9:00.
Zadaniem seminarium ma być przybliżenie problematyki plakatu z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych. Tematem poszczególnych referatów będą z jednej strony dzieje plakatu, z drugiej zaś metody porządkowania zbiorów plakatów oraz ich digitalizacja.
Szczegółowy program seminarium dostępny w jezyku czeskim (PDF)

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Tagi:

Poprawiony (poniedziałek, 16 listopada 2009 18:46)

 

SŁOWACJA: Konferencja naukowa w Bratysławie

Narodowe Archiwum Słowacji, Sekcja Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Stowarzyszenia Słowackich Historyków przy Słowackiej Akademii Nauk, we współpracy ze Stowarzyszeniem Archiwistów Słowackich oraz Katedrą Archiwistyki i NPH Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie, organizują konferencję naukową na temat: „Zagadnienia administracji majątków ziemskich na Węgrzech” (Otázky zemepanskej správy v Uhorsku). Konferencja odbędzie się dnia 10 listopada 2009 r. w sali Konferencyjnej Narodowego Archiwum Słowacji w Bratysławie. Zainteresowani uczestnictwem mogą kontaktować się pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Program konferencji w języku słowackim

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Poprawiony (czwartek, 05 listopada 2009 20:18)

 

SENEGAL: Międzynarodowe Seminarium Archiwów Frankofońskich

W dniach 19- 24 października 2009r. w Dakarze odbyło się pierwsze Międzynarodowe Seminarium Archiwów Frankofońskich. Seminarium zorganizowane było przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Archiwistów Frankofońskich (Association internationale des archives francophones- AIAF), Międzynarodowy Portal Archiwistyki Frankofońskiej (Portail International Archivistique Francophone- PIAF) przy wsparciu Dyrekcji Archiwów Senegalu, Szkoły Bibliotekarzy Archiwistów i Dokumentalistów Uniwersytetu Cheik Anta Diop w Senegalu (Ecole de Bibliothécaires, Archivistes et Documentalistes - EBAD) oraz Branży Regionalnej Afryki Zachodniej- WARBICA).
Trzy zagadnienia uznano za podstawowe dla archiwów afrykańskich:
1. Uczulenie opinii publicznej na dobre zarzadzanie administracyjne. Zwiazane jest to z właściwym postępowaniem z dokumentami w systemie recods management i archiwami. Mogą temu służyć takie sprawdzone metody, jak zaproponowana tzw."skrzynka z narzędziami dobrego zarzadzania" (Boite a utile "bonne gouvernance" BAO), projekt rozwijany przez branżę Pacyfiku (PARBICA, a głównie przez Australię i Nową Zelandię) dostarczający metod dobrego zarządzania dokumentami i archiwami poprzez serię przemyślanych modułów praktycznych. Projekt omawiano pod kątem dostosowani ich do kontekstu afrykańskiego oraz wzbogacenia skrzynki o moduły związane z doskonaleniem zawodowym archiwistów.
2. Kadry archiwistyczne, które powinny mieć bardzo wysokie przygotowanie zawodowe. Aby zapewnić wysoka jakość kadr archiwistycznych konieczne jest dbanie o stałe podnoszenie ich kwalifikacji tzw ciągłe kształcenie Zaprezentowano nowe środowisko kształcenia poprzez internet, na odległość, o nazwie EBAD/FADIS rozwijane przez Szkołę Bibliotekarzy Archiwistów i Dokumentalistów (EBAD) o nazwie (Platforma Kształcenia na Odległość) Plateforme de la Formation à Distance- FADIS).

Poprawiony (wtorek, 03 listopada 2009 09:14)

Więcej…

 

SŁOWACJA: Świat mody w archiwach słowackich

Archiwa słowackie, starające się popularyzować swój zasób, a przy tym, wobec swojej bardzo ciężkiej sytuacji kadrowej i finansowej, próbujące zwrócić uwagę społeczeństwa oraz władz na bogactwo, różnorodność i znaczenie materiałów archiwalnych dla różnych przejawów życia, przygotowały bardzo interesującą wystawę pt. „Moda XX w. w dokumentach archiwalnych” (Móda 20. storočia v archívnych dokumentach). Wystawa zorganizowana został przez Słowackie Archiwum Narodowe (Slovenský národný archív) w Bratysławie,. Jej uroczyste otwarcie nastąpi w siedzibie Archiwum (Bratysława, Drotárska cesta 42) dnia 9 listopada 2009 r. o godz. 15.15.

Więcej w języku słowackim (PDF)

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Poprawiony (poniedziałek, 02 listopada 2009 07:22)

 

NIEMCY/ SZWAJCARIA: „W starym kinie”- 27 października Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego.

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego ustanowiony został przez UNESCO w 1980 roku na dzień 27 października. W Niemczech obchodzono go po raz pierwszy w 2007 r., ze znaczącym udziałem zbiorów Bundesarchiv tzw. Filmarchiv. Zbiory te obejmują ponad 100 lat historii filmu, a składa się na nie 146 tys. filmów dokumentalnych i fabularnych (poza produkcją telewizyjną), nagranych na ponad milionie rolek filmowych i innych nośnikach. To największe archiwum filmowe na świecie ustanowione zostało w 1950 roku, a najstarszy zapis filmowy pochodzi z 1895 roku. Ponadto zbiorom filmowym towarzyszy cała dokumentacja artystyczna, dokumentalna, techniczna, a także plakaty, fotografie i recenzje.
Filmarchiv nie jest jedyną instytucją w Niemczech posiadającą zbiory filmowe i zaangażowaną w obchody tego dnia, bo aktywnie włączają się do nich takie instytucje jak: Cinegraph e.V., Deutsche Kinemathek – Museum für Film und Fernsehen, Deutsches Filminstitut – DIF e.V., Deutsches Filmmuseum, Filmmuseum Dusseldorf i Filmmuseum Potsdam.

 

Poprawiony (wtorek, 27 października 2009 23:41)

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology