Naukowy Portal Archiwalny

Wielka Brytania: Medal Brytyjskiego Imperium dla Małgorzaty Goddard

W 2018 roku królowa Elżbieta II przyznała po raz kolejny, z okazji swoich urodzin, Medale Brytyjskiego Imperium (British Empire Medal) za szczególne zasługi w służbie cywilnej. Wśród wyróżnionych znalazła się Polka, Małgorzata Goddard. Od 1981 roku mieszka ona w Wielkiej Brytanii, a od 2003 roku pracuje w bazie lotniczej Royal Air Force Northolt w Londynie, w sekcji polskiej archiwum. Pod jej opieką znajdują się katalogi z nazwiskami prawie 300 tys. polskich żołnierzy służących w Wielkiej Brytanii. Wyróżniona została właśnie za zasługi dla obrony oraz społeczności polskich weteranów.
Baza Northolt istnieje od 1915 r. W zgromadzonych tam kolekcjach przechowywane są dokumenty dotyczące kolejnych wojen prowadzonych przez wojska brytyjskie: począwszy od wojen napoleońskich, przez wojny pierwszej połowy XIX wieku, wojnę krymską, burską, konflikty z czasów wiktoriańskich po I i II wojny światowe. Dokumenty są systematycznie indeksowane (obecnie indeks osobowy obejmuje 10 mln rekordów), co umożliwia poszukiwanie danych o poszczególnych żołnierzach różnych narodowości walczących w siłach brytyjskich.

Forces War Records

AnnaLaszuk
NDAP

Poprawiony (czwartek, 14 czerwca 2018 18:29)

 

BIAŁORUŚ: Archiwa nie nadążają z poszukiwaniami genealogicznymi

Narodowe Archiwum Historyczne Białorusi w Mińsku na swojej stronie internetowej zamieściło informację o czasowym zaprzestaniu przyjmowania wniosków w sprawie poszukiwań genealogicznych (w rozumieniu „poszukiwań dotyczących historii rodzin”), z powodu ich zbyt dużej ilości. Przewidywany termin przyjmowania kolejnych wniosków to styczeń 2019 roku.

W określonych przypadkach możliwe będzie jednak uzyskanie potwierdzenia daty urodzenia, małżeństwa, śmierci konkretnych osób – jeśli osoba zainteresowana poda wystarczająco precyzyjne informacji, sytuujące poszukiwany akt w określonym miejscu i czasie (usługa „poszukiwań biograficznych”).

Więcej: Паважаныя заказчыкі!

Oprac. Edyta Łaborewicz
AP Wrocław O/Legnica

Poprawiony (czwartek, 14 czerwca 2018 18:13)

 

POLSKA: Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów wielkopolskich

8 czerwca 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu miała miejsce po raz pierwszy uroczystość wręczenia nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów wielkopolskich. Patron nagrody prof. Stanisław Nawrocki (1925-2000) był cenionym naukowcem i wieloletnim pracownikiem Archiwum Państwowego w Poznaniu.
W pierwszej edycji Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego Kapituła nominowała 6 osób – 3 w kategorii nagrody głównej i 3 w kategorii nagrody za całokształt dorobku archiwalnego. Nie nominowano żadnego archiwisty do nagrody młodych, gdyż do Kapituły nie wpłynęły żadne wnioski.
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann na wniosek Kapituły Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego przyznał dwie nagrody główne, które otrzymali: Piotr Rybczyński (kierownik Oddziału w Koninie Archiwum Państwowego w Poznaniu) oraz dr Józef Malinowski (Archiwum PAN Oddział w Poznaniu). Nagrodę za całokształt dorobku archiwalnego otrzymała Anna Domalanus (kierownik Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

H. Krystek, P. Rybczyński, Z. Hoffman, A. Domalanus i J. Malinowski

H. Krystek, P. Rybczyński, Z. Hoffman, A. Domalanus i J. Malinowski

Poprawiony (środa, 13 czerwca 2018 18:17)

Więcej…

 

Rosja: setna rocznica powstania Państwowej Służby Archiwalnej

1 czerwca 2018 r. w sali konferencyjnej Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej w Moskwie odbyło się uroczyste spotkanie Rady Archiwalnej przy Federalnej Agencji Archiwów Rosji (Росархив), poświęcone 100. rocznicy powołania, 1 lipca 1918 roku, w ówczesnej Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej, Państwowej Służby Archiwalnej.
Uczestnikami i gośćmi wydarzenia byli szefowie i pracownicy Federalnej Agencji Archiwów, dyrektorzy archiwów federalnych, przedstawiciele innych archiwalnych podmiotów Federacji Rosyjskiej, szefowie służb archiwalnych państw Wspólnoty Niepodległych Państw. Spotkanie otworzył szef Agencji, Andriej Nikołajewicz Artizow. Uczestnikom pokazano film dokumentalny pt. „Dopóki pamiętamy, żyjemy” - o znaczeniu dokumentów archiwalnych dla zachowania pamięci narodowej. W skierowanym do uczestników spotkania liście prezydenta Rosji Władimira Putina, odczytanym przez zastępcę szefa administracji prezydenta, znalazły się m.in. słowa, iż zbliżająca się rocznica jest „doskonałą okazją do uczczenia bezinteresownej, żmudnej, prawdziwie bezinteresownej pracy wielu pokoleń archiwistów”, dzięki wiedzy i zaangażowaniu których „powstał unikalny zasób źródeł dokumentalnych, które mówią nam o tworzeniu rosyjskiej państwowości i najważniejszych epok rozwoju kraju, pozwalają dotknąć bogatego dziedzictwa kulturowego i duchowego Ojczyzny. Czuć związek czasów, ciągłość tradycji patriotycznych i obywatelskich, z których jesteśmy dumni”.

Poprawiony (sobota, 09 czerwca 2018 16:51)

Więcej…

 

POLSKA: Projekt biblioteczno-archiwalny Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego Kultura

Drogi biblioteczne i archiwalne skrzyżowały się także w Polsce, a raczej połączone zostały doświadczenia i wysiłki obu środowisk, aby osiągnąć wspólny cel, jakim było zabezpieczenie i opracowanie bogatych zbiorów zgromadzonych w podparyskim Maisons-Laffitte, gdzie od 1954 roku miała swoją siedzibę ważna instytucja – Instytut Literacki Kultura. Prace nad zabezpieczeniem, uporządkowaniem i opisaniem zbiorów prowadzone były w latach 2009-2015 na mocy umowy między Stowarzyszeniem Instytutu Literackiego Kultura, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Biblioteki Narodowej. Kierowała nimi Maria Wrede, kierownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej, a wzięły w nich udział 34 osoby – archiwiści i bibliotekarze. Projekt miał kilka celów, w tym zgromadzenie i udostępnienie informacji o przebogatych różnorodnych zbiorach – początkowo w bazie danych, a w tym roku Biblioteka Narodowa wydała publikację „Przewodnik po zasobie Archiwum Instytutu Literackiego Kultura”, opracowaną przez M. Wrede. Książka wprowadza w świat fenomenu, jakim była emigracyjna działalność Jerzego Giedroyca i współpracujących z nim twórców, ludzi kultury, polityków, patriotów.

Poprawiony (środa, 06 czerwca 2018 19:28)

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology