Naukowy Portal Archiwalny

MRA: Program wsparcia zawodowego dla archiwistów

Międzynarodowa Rada Archiwów ogłosiła konkurs na „nowych profesjonalistów” w dziedzinie archiwistyki i zarządzania dokumentacją. Zaapelowano o wybór nowych zawodowców, którzy mogliby stać się mentorami dla międzynarodowych konferencji i kongresów rady.

Programme Nouveaux Professionnels / New Professionals Programme funkcjonuje jako grupa ekspercka Komisji Programowej MRA (PCOM) od Kongresu w Brisbane w 2012 r.

Celem projektu jest wyłonienie 6 kandydatów na kierowników/mentorów nazywanych „aktywnymi nowymi zawodowcami”, którzy byliby w stanie wspierać i koordynować różne obszary branżowe i tematyczne MRA podczas konferencji i kongresów. Udział takich osób  w konferencjach i kongresach finansowany byłby przez MRA, a ich kadencja trwałaby około 1 roku (12 – 14 miesięcy). Obecnie wybrane osoby wsparłyby doroczną konferencję MRA w Meksyku w dniach 25 – 29 listopada 2017 r. Ich zadaniem będzie pomoc w orientacji programowej konferencji, odpowiedzi na pytania praktyczne i działania w czasie konferencji, gdy będą pracowały różne branże, sekcje i grupy eksperckie. Wyłonionych sześć osób powinno pochodzić z różnych kontynentów. Mile widziany byłoby także udział w dotychczasowych konferencjach lub kongresach. Adresatami programu są także osoby, które w przeszłości brały udział w pracach różnych metodycznych ciał MRA takich, jak Komisja Programowa, branże regionalne, sekcje i komitety. Istotnym jest, aby osoby te przenosiły informacje pomiędzy ciałami MRA, wspomagały organizacje konferencji i kongresów, ale także wypracowane propozycje działań przenosiły do swoich środowisk.

Poprawiony (piątek, 04 sierpnia 2017 13:16)

Więcej…

 

UKRAINA: Mormoni pomagają archiwom ukraińskim

Dzięki pomocy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Church of Jesus Christ of Latter-day Saints), ukraińskie archiwa państwowe pozyskały kopie cyfrowe utraconych materiałów archiwalnych z terenu obwodu donieckiego (sam Donieck od 2014 r. znajduje się na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej).
Szefowa Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy, Tatiana Baranowa, spotkała się 8 czerwca 2017 r. z przedstawicielami organizacji FamilySearch (wcześniej: Towarzystwo Genealogiczne Stanu Utah; największa na świecie organizacja zajmująca się genealogią, zarządzana przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich). W trakcie spotkania wiceprezes organizacji, Wayne Metcalfe, przekazał kopie cyfrowe materiałów o charakterze genealogicznym z archiwów obwodu donieckiego, wykonane w latach 1994-2011 w ramach wspólnego projektu Towarzystwa Genealogicznego i Archiwum Państwowego Obwodu Donieckiego. Dzięki pomocy FamilySearch, instytucje archiwalne na Ukrainie będą w stanie przynajmniej częściowo przywrócić możliwość korzystania z tymczasowo utraconych dokumentów, a obywatele Ukrainy i innych krajów prowadzić badania nad swoim pochodzeniem.
Cały zasób Archiwum Państwowego Obwodu Donieckiego, wraz z cyfrowymi kopiami zabezpieczającymi, pozostał na miejscu w Doniecku, na terenach nie kontrolowanych obecnie przez państwo ukraińskie.

Wiecej:
Archiwa Ukrainy

Family Search

oprac. Edyta Łaborewicz,
AP Wrocław O/Legnica

Poprawiony (wtorek, 01 sierpnia 2017 15:26)

 

ROSJA: „Nad ciepłym morzem”. Obóz Artek w fotografii

Na stronie www Rosyjskiego Państwowego Archiwum Kinofotodokumentów (Российский государственный архив кинофотодокументов – РГАКФД, Krasnogorsk pod Moskwą) opublikowano fotograficzną wystawę pt. „Nad ciepłym morzem”, poświęconą legendarnemu centralnemu obozowi pionierów w ZSRR - Artekowi nad Morzem Czarnym, na Półwyspie Krymskim (odebranym przez Rosję Ukrainie w 2014 r.).
Założycielem Arteku – w 1925 r. - był przewodniczący Rosyjskiego Czerwonego Krzyża, Zinowij Sołowiow, który postanowił utworzyć „medyczny obóz” dla dzieci chorych na gruźlicę, choroby układu nerwowego, przemęczenie i niedokrwistość. Od lat 30. XX w. obóz był placówką całoroczną. Rozkwit Arteku nastąpił po II wojnie – jego obszar został wówczas powiększony do dzisiejszych rozmiarów. Do 1969 r. w Aretku było już 150 budynków, trzy centra medyczne, trzy baseny, szkoła, stadion na 7 tysięcy miejsc, kino i place zabaw. W latach 50. i 60. XX w. do Arteku przyjeżdżali w nagrodę najlepsi pionierzy z terenu całego ZSRR, a także goście z krajów demokracji ludowej i państw rozwijających się. Jak napisano w omówieniu wystawy, „dostać się do Arteku było marzeniem wszystkich sowieckich dzieci, ale udawało się to nielicznym”.
Obecnie Artek może jednorazowo przyjąć na turnus 8 tysięcy dzieci, funkcjonuje w nim przystań do uprawiania sportów wodnych, stadion na 12 tysięcy widzów, kilkadziesiąt boisk sportowych oraz dwa muzea – morskie i kosmiczne.
Na wystawę składa się 70 fotografii, z lat 1922-1979, pochodzących z zasobu własnego archiwum.

Więcej: Виртуальная выставка «У теплого моря …»

Oficjana strona Артек

Wikipedia Artek

oprac. Edyta Łaborewicz,
AP O/Legnica

 

CZECHY: Mormoni digitalizują akta metrykalne

Problem kopiowania i udostępniania źródeł archiwalnych stał się w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowania czeskich mediów, czemu dały wyraz m.in. „Lidovky” na swojej stronie internetowej, odnosząc się zwłaszcza do cyfryzacji akt metrykalnych. Pod tym względem Czechy są bowiem wiodącym krajem w Europie. Jednak nie jest to zasługą władz państwowych, lecz amerykańskiego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, czyli Mormonów. Zbierają oni informacje na temat wszystkich osób, które kiedykolwiek żyły na ziemi. Znając datę urodzenia i śmierci danego człowieka, są w stanie dokonać tak zwanego chrztu za zmarłych. W ich oczach jedynie chrzest mormoński stanowi drogę do zbawienia. Dlatego dokonują tych ceremonii wobec katolików, Żydów i niewierzących. Uważają bowiem, że umarli nadal mają prawo do decydowania o przyjęciu lub odrzuceniu ich chrztu.
Cyfryzacja archiwaliów w Czechach przebiega już od dziesięciu lat głównie na zlecenie Mormonów. „Do tej pory koszt tych działań wyniósł około sześć milionów euro, czyli 160 milionów koron”, powiedziała Inna A. Koňušinová, menadżer Mormon FamilySearch International dla Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Bałkanów. „Mamy w Czechach 11 pracowni, w których dokonuje się digitalizacji archiwaliów. Na całym świecie mamy w archiwach, muzeach i bibliotekach, ponad 300 takich placówek”, dodała. Za tę pracę Mormoni chcą jednie otrzymać kopię zdigitalizowanych źródeł.

Poprawiony (środa, 26 lipca 2017 11:06)

Więcej…

 

Kolekcja map online

Szkic obrony granic północno ZachodnichInstytutu Piłsudskiego w Ameryce prezentuje kolejną zdigitalizowaną kolekcję : Mapy Online. Prezentacja map na  stronie internetowej Instytutu obejmuje głównie mapy i szkice z zespołu “Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”, ale także mapy z innych kolekcji. Przeglądarka map wyświetla mapę historyczną, ogólny obszar na współczesnej mapie i pozwala na oglądanie dużych map w powiększeniu.

Dostępny jest bardzo ciekawy zestaw oryginalnych map z okresu 1918-1922. Przebieg Bitwy Warszawskiej jest ilustrowany codziennymi szkicami sytuacyjnymi, można zobaczyć przebieg ofensywy bolszewickiej i odwrót Armii Czerwonej po Bitwie Warszawskiej. Są mapy granic, zaplanowane i ustalone traktatami, rozmieszczenie bunkrów i umocnień, pozycje armii niemieckich, sytuacja na śląsku Cieszyńskim i wiele innych szczegółów, jak np. mapa aprowizacji dla frontu litewsko-białoruskiego z 24 lipca 1918. Ciekawa mapa z 1941 roku przedstawia rozmieszczenie ośrodków piątej kolumny w USA (nazistowskiej, komunistycznej i faszystowskiej).

Zapraszamy wszystkich miłośników map.

Marek Zieliński

Artykuł ukazuje się jednocześnie na stronie Instytutu Piłsudskiego w Ameryce

Może Cię też zainteresować:

Poprawiony (czwartek, 20 lipca 2017 15:55)

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology