Naukowy Portal Archiwalny

POLSKA: ISDIAH i ISDF – standardy Międzynarodowej Rady Archiwów

Staraniem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ukazały się polskie wersje dwóch kolejnych standardów Międzynarodowej Rady Archiwów – Międzynarodowego standardu opisu funkcji ISDF (tłumaczył Adam Baniecki) oraz Międzynarodowego standardu opisu instytucji z zasobem archiwalnym ISDIAH (tłumaczył Hubert Wajs). Dostępne są w postaci elektronicznej, do bezpłatnego pobrania w wersjach: PDF, ePub, Mobi.


źródło: NDAP

Tłumaczenia normatywów były w latach 2015-2016 opiniowane przez Centralną Komisję Metodyczną, która zarekomendowała ich publikację. ISDIAH został uzupełniony o polskie przykłady elementów i kompletnych opisów, ale w przypadku ISDF CKM odradzała ich dodawanie. Uznano, że zagadnienie metodyczne, jakim jest opisywanie i klasyfikacja funkcji twórców dokumentacji jako jednego z elementów systemu informacji archiwalnej jest na tyle mało obecne w polskiej archiwistyce, że trzeba je najpierw dopracować, aby móc poprawnie ilustrować. Opracowany w 2016 roku projekt standardu Records in Contexts pokazuje kierunki rozwoju międzynarodowej standaryzacji opisu i rolę, jaką przywiązuje się w nim do opisu twórcy i pełnionych przez niego funkcji. Może stanowić także propozycję podjęcia tej tematyki badawczej przez przedstawicieli polskiej społeczności archiwalnej.

Anna Laszuk
NDAP

Poprawiony (wtorek, 30 stycznia 2018 21:06)

 

MRA: Kamerun gospodarzem dorocznej konferencji MRA

Międzynarodowa Rada Archiwów ogłosiła termin i miejsce tegorocznej konferencji MRA. Gospodarzem będzie środkowoafrykańska Jaunde (ang. Yaounde, fr. Yaoundé) stolica Kamerunu. Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 28 listopada 2018. Założone w 1888 r. przez niemieckich handlarzy kością słoniową miasto liczy obecnie blisko 2 mln mieszkańców i należy do najdynamiczniej rozwijających się metropolii świata.


żródło:MRA

Mottem tegorocznej konferencji jest: „Archiwa: zarządzanie, pamięć i dziedzictwo” (Archives : Governance, Memory and Heritage” / „Archives: Gouvernance, Mémoire et Patrimoine”). W ramach tych trzech tematów konferencja będzie realizowała dodatkowo dwa obszary: panafrykańskie

Poprawiony (niedziela, 28 stycznia 2018 13:01)

Więcej…

 

POLSKA: Doktor Adam Baniecki

prof. zw. dr hab. Teresa Kulak i Adam Baniecki

Uprzejmie i z radością informujemy, że od dnia 24 stycznia 2018 r. redaktorem naczelnym Naukowego Portalu Archiwalnego jest dr Adam Baniecki. W tym dniu w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się obrona Jego rozprawy doktorskiej na temat „Powiat Bolesławiecki w latach 1945 – 1950”. Rada Naukowa Instytutu, obradująca w tym samym dniu, nadała Adamowi stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Warto podkreślić, że przygotowana rozprawa oparta została o materiały archiwalne z Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego we Wrocławiu i jego Oddziału w Lubaniu (od 2016 r. w Bolesławcu) oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu. Pani promotor, prof. zw. dr hab. Teresa Kulak stwierdziła, że rozpoczynając badania Adam Baniecki znajdował się na naukowej pustej ziemi, a wydobywając z archiwaliów kolejne wiadomości układał z nich obraz rodzinnego powiatu. W ten sposób podkreśliła pionierskie znaczenie rozprawy, która uzyskała pozytywne recenzje prof. dr. hab. Czesława Osękowskiego i prof. dr. hab. Grzegorza Straucholda.
Serdecznie gratulujemy naszemu Koledze, który do osiągnięć na polu archiwalnym dodał bardzo ważny sukces w dziedzinie historii. Życzymy też pomyślności w realizacji kolejnych planów i zamierzeń.



Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu
dr Janusz Gołaszewski, Adam Baniecki i Dorota Żygadło

Dariusz Bednarek, Anna Laszuk, Dorota Żygadło

fot. Ryszard Bacmaga

Poprawiony (czwartek, 25 stycznia 2018 19:09)

 

SŁOWACJA: Konferencja na 100-lecie powstania Czechosłowacji

Rok 1918 był bardzo ważny w historii Europy i Świata, przynosząc nie tylko zakończenie pięcioletnich zmagań I wojny światowej, ale jednocześnie rozpoczął on dzieje wielu nowych państwa. Niektóre z nich, jak Polska, powróciły na mapę polityczną po wielu latach, inne powstały jako zupełnie nowe podmioty. 100-lecie tamtych wydarzeń, przypadające w 2018 r., wszystkie te państwa będą uroczyście świętować, a w ramach różnorodnych wydarzeń odbędzie się szereg sesji i konferencji naukowych, organizowanych także przez archiwa historyczne. Jedno z pierwszych takich sympozjów odbędzie się na Słowacji.
Proklamowanie 28 października 1918 r. Czechosłowacji było aktem powołującym dożycia zupełnie nowy organizm państwowy, tylko w pewien sposób odwołujący się do wielowiekowych tradycji królestwa czeskiego, powstałego – przypomnijmy – w 895 r. jako księstwo. Nie było ono jednak w pełni jej poprzednikiem, nawet jeśli weźmie się pod uwagę istniejące wcześniej Księstwo Wielkomorawskie – powstałe ok. 820 r. – w którego skład do ok. 880 r. wchodziły tereny późniejszej Słowacji. Powstałe w 1918 r. nowe państwo musiało zorganizować od nowa całą swoją strukturę i administrację i temu właśnie tematowi poświęcona będzie konferencja naukowa, której uczestnicy spojrzą na zagadnienie rodzenia się Czechosłowacji z punktu widzenia Słowaków.

Poprawiony (środa, 03 stycznia 2018 19:06)

Więcej…

 

MRA: Deklaracja z Meksyku 2017

Doroczna Konferencja Międzynarodowej Rady Archiwów zakończyła się przyjęciem 29 listopada 2017 r. deklaracji „siedmiu zobowiązań” (la declaración de siete compromisos).
Poniżej prezentujemy jej roboczy przekład na język polski.


Deklaracja z Meksyku,
podjęta przez Międzynarodową Rade Archiwów na dorocznej konferencji ALA* – ICA, Meksyk, listopad 2017

Preambuła


W czasie XX kongresu archiwów, który odbył się w Seulu w Korei Południowej, w grudniu 2016 r., MRA wytworzyła „komunikat z Seulu”, który opisał działania, jakie MRA powinna byłaby prowadzić w trakcie następnych czterech lat. Zaangażowały one MRA w aktywność na następujących polach:
- rozpoznanie dokumentów archiwalnych jako źródeł unikatowej i niezastąpionej formacji
- promowanie polityki przechowywania dokumentów cyfrowych, przez co należy rozumieć trwałe przechowywanie i dostępność do cyfrowej spuścizny ludzkości
- trwałe finansowanie i rozwój zasobów ludzkich
- wsparcie strategicznych inicjatyw organizacji międzynarodowych takich jak UNESCO, ONZ, Przymierze na Rzecz Otwartego Rządu (Open Gouvernment Partnership)
- wzmocnienie współpracy międzynarodowej

Poprawiony (poniedziałek, 18 grudnia 2017 20:08)

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology