Naukowy Portal Archiwalny

SZWAJCARIA: Marcowa Noc Muzeów w archiwach w Bernie przy dźwiękach alpejskiego rogu.

Od 2004 roku Noc muzealna, w której ważnym elementem są również tamtejsze archiwa, to cykliczna impreza ciesząca się dużym powodzeniem wśród mieszkańców Berna. Szwajcarskie Bundesarchiv przygotowało różne atrakcje, dla których motywem przewodnim jest temat

Więcej…

 

UKRAINA: Wystawa o "Afgańcach"

W Państwowym Archiwum Obwodu Czernichowskiego na Ukrainie otwarto wystawę z okazji dwudziestej rocznicy opuszczenia Afganistanu przez wojska radzieckie (15 lutego 1989 r.). Na wystawie prezentowane są dokumenty i fotografie z kolekcji pn. „Bojownicy, którzy brali udział w wojnie w Afganistanie”.
Według oficjalnych danych i badań rosyjskich historyków wojskowości, przez Afganistan przewinęło się 620 000* żołnierzy radzieckich , w tym wielu Ukraińców, a wojna ta przyczyniła się w znacznym stopniu do upadku Związku Radzieckiego.

* źródło Wikipedia

oprac. Edyta Łaborewicz

AP Legnica
Tagi:
 

NIEMCY: Bundesarchiv - ARGUS nie taki straszny...

Od początku lutego na stronach internetowych Bundesarchiv (BA) dostępna jest dla użytkowników najnowsza wyszukiwarka archiwalna o nazwie ARGUS, czyli (ArchivGutSuche) i jak widać nazwa ta nie ma nic wspólnego z mitologicznym potworem o stu oczach.

Więcej…

 

UKRAINA-USA: uroczyste przekazanie mikrofilmów

10 lutego 2009 r. w siedzibie Państwowej Naukowej Archiwalnej Biblioteki w Kijowie odbyło się uroczyste przekazanie stronie ukraińskiej mikrofilmów dokumentów z Archiwum Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Waszyngtonie. 7 rolek mikrofilmów zawiera 13 tomów korespondencji między konsulatem USA w Odessie a Departamentem Stanu USA w okresie maj 1831 – sierpień 1906 r. Mikrofilmy trafią do Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy w Kijowie.
W przekazanych mikrofilmach znajdują się kopie dokumentów dotyczących takich wydarzeń, jak wojna krymska (1853-1856), bombardowanie Odessy w 1854 r., powstania 1905 r., a także dziejów rosyjskich Żydów, handlu wełną między Rosją a USA, i innych.
Uroczystości przekazania mikrofilmów, w obecności ambasadora USA na Ukrainie Williama B. Taylora i szefa Państwowego Komitetu Archiwów Ukrainy Olgi Ginzburg, towarzyszyła okolicznościowa wystawa dotycząca dziejów narodu ukraińskiego i ukraińsko-amerykańskich związków. Eksponaty pochodziły ze zbiorów archiwów ukraińskich.

Więcej w języku ukraińskim

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica
 

FRANCJA: Akta metrykalne on-line

DYREKCJA Archiwów Francji poinformowała o stanie digitalizacji akt metrykalnych, która objęła księgi parafialne oraz akta stanu cywilnego zarówno Francji kontynentalnej, jak i jej dawnych kolonii starsze niż sto lat. Opublikowano mapę ukazującą stan digitalizacji w poszczególnych departamentach. Jak podano, 39 archiwów departamentalnych posiada zasób komplretnie zdigitalizowany i dostępny on- line. Pozosytałe archiwa dzielą sie na te, które proces digitalizacji zakończą w latach 2009- 2010 oraz te, które dysponuja aktami metrykalnymi w formie cyfrowej, dostępne jednak lokalnie w pracowniach naukowych. Pewna cząść archiwów departamentalnych nie posiada zdigitalizowanego zasobu metrykalnego.

Dokumentacja metrykalna Francuskiej Algierii z lat 1840- 1904 ma być odostępniona do końca 2009r, podobnie jak departamenty zamorskie Francji i Martynika.

Część matariałów genealogicznych dotycząca kanadyjskiego Quebecku ralizowana jest w ramach projektu Archives Canada- France

Projekty francuskie udostepniane sąw oparciu o sprecjalny portal "Patrimoine numérique"

oprac. Adam Baniecki
AP Lubań

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology