Naukowy Portal Archiwalny

ROSJA: „Białe Igrzyska” - oznaczono gryfem ”tajne”

Rosja: „Białe Igrzyska” - oznaczono gryfem ”tajne” (ZSRR i zimowe Igrzyska Olimpijskie w latach 1956-1988) – wystawa materiałów archiwalnych i eksponatów muzealnych z różnych kolekcji, poświęcona historii udziału radzieckich sportowców w zimowych igrzyskach olimpijskich, a zorganizowana w związku z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi (2014), której otwarcie (w sali wystawowej Federalnych Archiwów Rosji, Moskwa, ul. Wielka Pirogowskaja 17) zapowiedziano na 29 listopada 2013 r.
Zimowe igrzyska olimpijskie od początku swojej historii w 1924 r. znajdowały się zawsze w centrum uwagi opinii publicznej i cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie.


Poprawiony (czwartek, 14 listopada 2013 18:36)

Więcej…

 

POLSKA: Konferencja naukowa: „Nowe funkcje archiwów”, Poznań, 24 – 25 października 2013 r.

Konferencja odbyła się w auli Instytutu Historii Wydziału Historycznego UAM. Organizatorami byli: Zakład Archiwistyki UAM, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Sekcja Edukacji Archiwalnej Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu.
Obrady rozpoczęto od prezentacji grona przewodniczącego, w którego skład wchodzili: mgr Henryk Krystek (dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu), prof. Irena Mamczak-Gadkowska (kierownik Zakładu Archiwistyki IH UAM), prof. Przemysław Matusik (dyrektor Instytutu Historii UAM), prof. Stanisław Sierpowski (były kierownik Zakładu Archiwistyki) oraz prof. Krzysztof Stryjkowski (zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu).
Głos na początku zabrała prof. Irena Mamczak-Gadkowska, która przywitała przybyłych gości oraz wyjaśniła powody absencji prof. Władysława Stępniaka, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, którą było jego uczestnictwo w otwarciu nowego budynku Archiwum Państwowego w Radomiu.

Poprawiony (czwartek, 14 listopada 2013 18:47)

Więcej…

 

NATO: Dokumenty NATO w sieci w międzynarodowym systemie ICA-AtoM

Archiwum Paktu Północnoatlantyckiego – NATO, posiadające zbiór jednych z najważniejszych dokumentów historycznych dotyczących bezpieczeństwa Europy i Ameryki Północnej, zdecydowało się ich część udostępnić publicznie. Niedawno uruchomiona została specjalna strona internetowa: NATO Archives Online. Stanowi ona nowe narzędzie badawcze, oferujące wszystkim zainteresowanym odtajnione dokumenty NATO z pierwszych dziesięciu lat jego działalności.
NATO Archives Online oparte jest o System Opisu Archiwalnego ICA-Atom. Opublikowane dokumenty zeskanowano i zdigitalizowano w formacie PDF/A, celem umożliwienia wyszukiwania pełno tekstowego. Są one dostępne w dwóch oficjalnych językach Paktu, a mianowicie w języku angielskim i języku francuskim. Można je pobrać za darmo. Ich treść zawiera wiele cennych informacji na temat działań Sojuszu, obaw i toczonych w jego ramach dyskusji w początkach „zimnej wojny”.
Obecnie dostępnych jest już ponad 19.000 dokumentów obejmujących lata 1949-1959. Kolekcja ta będzie stale się rozwijać. Przyszłe aktualizacje będą zawierać dodatkowe odtajnione i ujawnione publicznie dokumenty dotyczące struktury wojskowej NATO, a także kompletny, cyfrowy zbiór publikacji NATO oraz plakatów. Zarządcy strony, pragnąc ją stale doskonalić dla potrzeb badawczych, zwracają się o opinie, uwagi i sugestie, które można przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony (poniedziałek, 11 listopada 2013 11:09)

Więcej…

 

SKANDYNAWIA: 9 listopada- skandynawski "Dzień archiwów"

Dnia 9 listopada w krajach skandynawskich obchodzony był "Dzień archiwów". W Norwegii obchodzony był pod hasłem "Wybory" prezentując archiwalia związane z dziejami norweskiej demokracji, w Szwecji natomiast motywem przewodnim była "Flora i fałna" w zasobach archiwów. W Skandynawii obchody dnia archiwów mają już swoją historię. Zapoczątkowały je w 1998 r. archiwa Szwecji. Kiedy okazało się, że tego dnia archiwa Szwecji odwiedziło blisko 35 tys. zwiedzających zainteresowały się pomysłem inne państwa skandynawskie. Już w 1999r. zaaranżowała je u siebie Dania, w 2001 Islandia i Norwegia, 2002 Finlandia, a w 2003 wyspy Færøyene (dun. Færøyerne, archipelag formalnie zależny od Danii, z własnym parlamentem i nie wchodzący w skład Unii Europejskiej). W Norwegii opiekunem projektu jest Rada Kultury koordynująca działania pomiędzy Archiwum Królewskim, a archiwami prowincjonalnymi i prywatnymi. Każde archiwum przygotowało własne projekty osadzone jednak wokół wspólnego rdzenia tematycznego.

Oprac. Adam Baniecki
AP Lubań

Więcej: Arkivverket , Arkivdagen

Poprawiony (poniedziałek, 11 listopada 2013 10:40)

 

Humanistyka cyfrowa - inauguracja działu

Rewolucja cyfrowa, powstanie Internetu spowodowało ogromne zmiany w odbiorze i oddziaływaniu wzajemnym informatyki z dobrami kultury. Zmiany te ciągle postępują, i to w rosnącym tempie. Ten nawał nowości może być przytłaczający, często niezrozumiały i może powodować chęć wycofywania się na znane, bezpieczne terytorium. Jednocześnie rozwój wzajemnych powiązań humanistyki i informatyki jest nieunikniony i czym szybciej zjawiska te zrozumiemy i zaakceptujemy, tym lepiej będziemy mogli korzystać z zasobów kultury w nowym środowisku.

Naukowy Portal Archiwalny ArchNet wchodzi we współpracę z Instytutem Józefa Piłsudskiego, na którego stronie publikowany jest Blog archiwistów i bibliotekarzy. Nowa pozycja portalu zatytułowana: „Humanistyka cyfrowa”, będzie starała się przestawić takie aspekty rewolucji cyfrowej, które mają znaczenie dla archiwów, bibliotek, dla osób i instytucji, których zadaniem jest wprowadzanie technologii w środowisku humanistów. Nasi użytkownicy dowiedzą się, między innymi dlaczego tak ważne są metadane i co jest na odwrotnej stronie zdjęcia cyfrowego. Co mają do siebie Iza, Sezam i Atom, jak radzić sobie z niesfornym komputerem przy pomocy herbaty. Nowy dział dostarczy także innych informacji i nowinek przydatnych w rozszerzaniu horyzontów wiedzy.

Blog za oceanem, jak i nowy dział  Archnetu prowadzi Marek Zieliński, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Autor jest prezesem i właścicielem firmy Zevax inc. oferującej usługi komputerowe, konsulting w zakresie oprogramowania, baz danych i integracji systemów komputerowych.  Autor od 1981 r. związany jest z nowojorskim prestiżowym instytutem polonijnym, od 2002 r. jest jego wiceprezesem. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.


Stały dostęp do artykułów działu Humanistyka Cyfrowa - górne menu serwisu, prawa strona.


Zapraszamy!


Poprawiony (piątek, 08 listopada 2013 22:59)

 


Alma Mater Europaea

Archive Symposium

Saturday, 09.03.2024, from 9 a.m. to 3 p.m.

Sustainability and dignity in the
context of digitalisation
and artificial intelligence inarchival science

więcej


ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology