Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Konferencja o opiece nad zabytkami
Ochrona zabytków i opieka nad nimi to bardzo ważne zjawiska towarzyszące rozwojowi miast w XIX i XX wieku. Jednocześnie ich instytucjonalizacja stanowi także ważny nurt modernizacyjny, szczególnie w historii dużych miast.Dlatego też Archiwum Miasta Stołecznego Pragi organizuje międzynarodową konferencję dotyczącą konserwacji zabytków w miastach w XIX i XX wieku i jej tradycji pod hasłem: „Obywatelskim obowiązkiem każdego z nas jest pomoc w ochronie zabytków”.
Główny nurt tematycznym konferencji stanowić mają następujące pytania:Jaką rolę w powstaniu i funkcjonowaniu opieki nad dziedzictwem oraz w ochronie zabytków nieruchomych i ruchomych w przestrzeni miasta odegrały same miasta, czyli ich administracja, na której czele stoją reprezentacje polityczne? Jakie instytucje i zakłady miejskie były w to zaangażowane? Jak przejawiało się pozytywne lub negatywne ścieranie się/wpływ interesów jednostek lub instytucji miejskich, czy też państwowych w opiece nad zabytkami oraz na rzecz ich zachowania lub przeciwnie – niszczenia? W tym wszystkim istotny jest również poziom percepcji zbiorowej lub indywidualnej, tj. jak mieszkańcy miast postrzegali, identyfikowali się lub angażowali w ochronę zabytków? Organizatorzy chcieliby poszukać odpowiedzi lub wyjaśnień na te pytania nie tylko w odniesieniu do Pragi i innych czeskich oraz morawskich miast, ale chcieliby również wziąć pod uwagę sytuację w innych środkowoeuropejskich stolicach.
Poprawiony (niedziela, 15 września 2024 18:07)
WĘGRY - MAROKO: Umowa o partnerstwie w dziedzinie archiwówW dniu 12 sierpnia 2024 r. w Budapeszcie Bahija Simou, dyrektor Królewskich Archiwów Maroka (Moroccan Royal Archives), i Csaba Szabo, dyrektor generalny Węgierskich Archiwów Narodowych (Magyar Nemzeti Levéltár), podpisali umowę o partnerstwie. Celem umowy jest wzbogacenie zasobów archiwalnych, promowanie wymiany i dzielenia się umiejętnościami pomiędzy obiema instytucjami w dziedzinie archiwizacji i digitalizacji, a także organizowanie wspólnych konferencji i wystaw. W przyszłości do współpracy ma zostać zaproszone Austriackie Archiwum Państwowe (Österreichisches Staatsarchiv). Poprawiony (czwartek, 12 września 2024 19:02)
UKRAINA: Prezentacja inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego
Poprawiony (wtorek, 10 września 2024 19:58)
MRA: Sztuczna inteligencja i archiwa. WebinariumDnia 19 września 2024 r. pomiędzy 14:00 a 15:30 odbędzie się webinarium p.: Sztuczna inteligencja i archiwa: zaangażowanie w rozwój archiwistyki. Celem jest zwrócenie uwagi archiwistów na możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w archiwistyce i edukacji. Webinarium poprowadzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Poprawiony (piątek, 30 sierpnia 2024 15:28)
MRA: Powstanie nowej Grupy Roboczej Archiwów i Archiwistów do spraw Różnorodności Seksualnej i Poczucia PłciMiędzynarodowa Rada Archiwów poinformowało o powołaniu nowej grupy roboczej nazwie Sex-Affective and Gender Diversity Archives & Archivists (SAGD) mającej odpowiedzieć na potrzeby archiwistyki i sprostać wyzwaniom indywidualnym niezgodności z dominującą heteraonormatywnością i normami płci. Działania zainicjowało webinarium, które odbyło się 27 czerwca 2024 r., na którym profesjonaliści pracujący nad archiwami LGBTQI+ dyskutowali na o różnorodności seksualnej i odczuwaniu płci w kontekście utworzenia nowej grupy roboczej. Poprawiony (piątek, 30 sierpnia 2024 15:19)
|