Naukowy Portal Archiwalny
CZECHY: Międzynarodowe warsztaty poświęcone kartografii etnolingwistycznej (XVIII–XXI wiek)
Instytut Historii Czeskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Strategii AV21: Program badawczy „Tożsamości w świecie wojen i kryzysów”, organizuje w dniach 14–15 października 2024 r. warsztaty nt. „Kartografia etnolingwistyczna (XVIII–XXI wiek) w perspektywie porównawczej: gatunek, konflikty polityczne, pamięć”. Miejscem spotkania będzie Akademickie Centrum Konferencyjnym (AKC), Husova 4a, 110 00 Praha 1.
Mapy etnolingwistyczne są ważnym elementem współczesnej kartografii politycznej. Gatunek ten narodził się w Europie pod koniec XVIII wieku, a następnie przeszedł burzliwy rozwój, głównie z powodu organizacji spisów statystycznych, rozwoju technologii druku, wysiłków państw na rzecz terytorializacji (centralizacji) i wzrostu nowoczesnego nacjonalizmu. Wraz z rozwojem masowej piśmienności i masowej polityki mapy etnograficzne stały się ważnym medium debaty publicznej. Różne techniki rysunkowe pojawiły się, aby służyć celom politycznym ruchów narodowych i terytorialnym aspiracjom państw narodowych. Mapy etnolingwistyczne stały się częścią programów nauczania, agitacji politycznej i konfliktów narodowych. Stały się ważnym argumentem w powojennych negocjacjach dotyczących nowych granic. Były również ważnym narzędziem propagandowym dla ruchów dążących do rewizji terytorialnej „niesprawiedliwych” granic. Podejmowano jednak również wysiłki na rzecz współpracy międzyetnicznej w kartografii oraz przyjmowano innowacje ukierunkowane na kartografię „naukową” i neutralną, takie jak metoda kropkowa. Po 1945 roku gatunek ten stracił wiele ze swojego potencjału politycznego z powodu dyskredytacji idei ekspansji terytorialnej w Europie, ale odrodził się podczas postkomunistycznych konfliktów etnicznych (kraje postsowieckie, post jugosłowiańskie) lub konfliktów etniczno-religijnych na Bliskim Wschodzie.
Poprawiony (wtorek, 24 września 2024 18:52)
CZECHY: Konferencja o opiece nad zabytkamiOchrona zabytków i opieka nad nimi to bardzo ważne zjawiska towarzyszące rozwojowi miast w XIX i XX wieku. Jednocześnie ich instytucjonalizacja stanowi także ważny nurt modernizacyjny, szczególnie w historii dużych miast.Dlatego też Archiwum Miasta Stołecznego Pragi organizuje międzynarodową konferencję dotyczącą konserwacji zabytków w miastach w XIX i XX wieku i jej tradycji pod hasłem: „Obywatelskim obowiązkiem każdego z nas jest pomoc w ochronie zabytków”. Poprawiony (niedziela, 15 września 2024 18:07)
WĘGRY - MAROKO: Umowa o partnerstwie w dziedzinie archiwówW dniu 12 sierpnia 2024 r. w Budapeszcie Bahija Simou, dyrektor Królewskich Archiwów Maroka (Moroccan Royal Archives), i Csaba Szabo, dyrektor generalny Węgierskich Archiwów Narodowych (Magyar Nemzeti Levéltár), podpisali umowę o partnerstwie. Celem umowy jest wzbogacenie zasobów archiwalnych, promowanie wymiany i dzielenia się umiejętnościami pomiędzy obiema instytucjami w dziedzinie archiwizacji i digitalizacji, a także organizowanie wspólnych konferencji i wystaw. W przyszłości do współpracy ma zostać zaproszone Austriackie Archiwum Państwowe (Österreichisches Staatsarchiv). Poprawiony (czwartek, 12 września 2024 19:02)
UKRAINA: Prezentacja inicjatyw na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego
Poprawiony (wtorek, 10 września 2024 19:58)
MRA: Sztuczna inteligencja i archiwa. WebinariumDnia 19 września 2024 r. pomiędzy 14:00 a 15:30 odbędzie się webinarium p.: Sztuczna inteligencja i archiwa: zaangażowanie w rozwój archiwistyki. Celem jest zwrócenie uwagi archiwistów na możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w archiwistyce i edukacji. Webinarium poprowadzą eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Poprawiony (piątek, 30 sierpnia 2024 15:28)
|
- MRA: Powstanie nowej Grupy Roboczej Archiwów i Archiwistów do spraw Różnorodności Seksualnej i Poczucia Płci
- FRANCJA: Historia sportu i zasoby archiwalne dotyczące Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich
- WIELKA BRYTANIA: Laxton Hall, Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii
- MRA: Podręcznik digitalizacji dla archiwów Ukrainy