Naukowy Portal Archiwalny

BELGIA: Konteksty prawne archiwistyki cyfrowej- warsztaty

W pierwszą rocznicę istnienia belgijskiego projektu DigiL4Arch i DAMMAR Archiwa Państwowe w Belgii  (Archives de l'État en Belgique) organizują warsztaty pt: „Archiving in Times of Data” . O projekcie DigiL4Arch pisaliśmy równo rok temu na łamach ArchNetu (BELGIA: Prawne wyzwania archiwistyki cyfrowej). Projekt DigiL4Arch zajmuje się archiwistyką cyfrowa w kontekście prawnym. „Belgijski projekt o nazwie DigiL4Arch ma za zadanie wspierać belgijskie archiwa rządowe i instytucje archiwalne w ich inicjatywach w zakresie archiwizacji cyfrowej poprzez prowadzenie dogłębnych badań nad różnymi ograniczeniami prawnymi obowiązującymi na poziomie krajowym i europejskim. Celem, prowadzonych w ramach projektu badań, jest doprowadzenie do stworzenia centrum kompetencyjnego kumulującego i udostępniającego wiedzę na temat prawa regulującego postępowanie z cyfrowymi danymi i archiwaliami. Efektem końcowym mógłby być  Kodeks Cyfrowy”(ArchNet).
DAMMAR (Rzetelne Archiwum do Zarządzania (wrażliwymi) danymi - A Dependable Archive for Managing (Sensitive) Records). Platforma dostarczająca wiarygodnych informacji dla naukowców zajmujących się naukami społecznymi.

Poprawiony (niedziela, 02 marca 2025 19:07)

Więcej…

 

AUSTRIA: Świat starych map – opracowanie i wydanie map józefińskich przez polskich naukowców

Na początku marca 2022 roku, polska delegacja naukowa przekazała Austriackiemu Archiwum Państwowemu (Österreichisches Staatsarchiv ÖStA), reprezentowanemu przez dyrektora generalnego ÖStA Helmuta Wohnouta i Roberta Rilla dyrektora austriackiego Krigsarchiv, 14- przedostatni tom obszernej edycji kartograficznej „Galicja na józefińskiej mapie topograficznej 1779–1783”.  Autorami opracowania są trzej polscy profesorowie; Waldemar Bukowski (Polska Akademia Nauk w Warszawie), Andrzej Janeczek (Instytut Archeologii i Etnologii w Warszawie) i Zdzisław Noga (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).  Początek tego roku przyniósł nam zakończenie prac  zainicjowanych w 2012 r. wydaniem ostatniego – 15 tomu.  Jest to wspaniałe źródło historyczne, którego oryginał przechowywany jest w Kriegsarchiv (stanowiącym dział  ÖStA),  pod sygnaturą BIXa 390.

Poprawiony (sobota, 01 marca 2025 15:57)

Więcej…

 

FRANCJA: Nowy dyrektor Międzyresortowego Wydziału Archiwów Francji

Od 1 lutego 2025 r. Bruno Ricard objął stanowisko dyrektora Międzyresortowego Wydziału Archiwów Francji. Zastąpił na tym stanowisku Françoise Banat-Berger, postać znaną w świecie archiwistyki, odchodzącą na emeryturę.

Poprawiony (sobota, 01 marca 2025 15:50)

Więcej…

 

POLSKA: Wrocław - Jelenia Góra, Dyplomatyka i góry

„Wśród pergaminów i w górach. Księga ku pamięci dr. Romana Stelmacha”, Przed trzema laty żegnaliśmy Romana Stelmacha, któremu poświęcona została publikacja zorganizowana, zredagowana i wydana w górach przez naszego ArchNetowego kolegę – Ivo Łaborewicza, której treść przygotowali w dużej mierze koledzy z wrocławskiego archiwum. Tytuł charakteryzuje osobę Zmarłego – „Wśród pergaminów i w górach. Księga ku pamięci dr. Romana Stelmacha”, Jelenia Góra 2024.
Publikacja składa się z kilku części. We wstępie Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w którym Roman pracował wiele lat, omawia jego sylwetkę i przypomina fakty z życia, a Bożena Kumor-Gomułka zestawia bibliografię 247 publikacji dr. Stelmacha, wydanych w latach 1979-2018.

Poprawiony (piątek, 28 lutego 2025 22:47)

Więcej…

 

CZECHY: Spotkanie archiwistów z ambasadorem Czech w Polsce

Dnia 6 lutego 2025 r. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Czeskiej w Rzeczypospolitej Polskiej PhDr Břetislav Dančák, spotkał się z Janem Borisem Uhlířem przedstawicielem Archiwum Sił Bezpieczeństwa (Archivu bezpečnostních složek – w skrócie ABS) – odpowiednik polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, oraz z Lubomírem Augustinem, dyrektorem Biura Szefa Służby. Jego Ekscelencja Ambasador został poinformowany o działalności i zbiorach archiwalnych podległych ABS oraz ich znaczeniu dla państwa czeskiego. Poinformowano go również o powstającym portalu ABS nt. „Obywatele Czechosłowacji straceni na Centralnym Polu Straceń III Rzeszy” (Občané Československa popravení na centrálních popravištích Třetí říše). W trakcie spotkania poproszono Pana Ambasadora o wsparcie badań nad centralnym miejscem straceń we Wrocławiu i współpracę Ambasady w tym projekcie. Ambasador obiecał wsparcie dla tych działań ABS w Polsce.

Poprawiony (czwartek, 27 lutego 2025 20:48)

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology