Naukowy Portal Archiwalny

CZECHY: Seksowni pracownicy bibliotek. Archiwiści zazdroszczą?

Czescy archiwiści, na swojej stronie internetowej, zwracają uwagę na najnowszą prezentacją pokrewnego zawodu, a mianowicie bibliotekarstwa. Otóż na dniach ma się ukazać kalendarz na rok 2010, przedstawiający zdjęcia nagich bibliotekarek i bibliotekarzy, pt. „Bibliotekarze są seksy!”. Kalendarz przygotowali studenci Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Zdjęcia wykonał w pomieszczeniach nowoczesnej Biblioteki Krajowej im. Masaryka w Brnie fotograf Miroslav Pospíšil.
„Kalendarz ten ma jeden wielki cel, zburzyć potoczne wyobrażenia o tym, że bibliotekarze są aseksualni, i pracują w szarych i nieciekawych miejscach. Przestańmy postrzegać bibliotekarza jako starą damę, siedzącą za blatem w brzydkich swetrze, okularach zsuniętych do połowy nosa i ze znudzonym wyrazem twarzy. Bibliotekarze XXI wieku są inni”, oświadczyła Olga Biernátová, która zajmowała się organizacją całego projektu.
Kalendarz ma być za parę dni dostępny na stronie Greaders.cz.

Informacje z serwisu lidovky.cz

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Tagi:

Poprawiony (wtorek, 01 grudnia 2009 12:27)

 

NIEMCY: Uwaga na Hauptmanna von Köpenick.

Te wydarzenia sprzed 100 lat miały miejsce naprawdę, choć klimatem bardziej przypominają „CK Dezerterów”, co już sygnalizuje, że były co najmniej sympatyczne. Dziś historia pomysłowego szewca, Wilhelma Voigta przypomniana została w publikacji Stadtarchiv Völklingen, w cyklu zeszytów: Einblick in der Stadtarchiv- Völklinger Schätze (Skarby Völklinger z archiwum miejskiego) „Der Köpenicker (Räuber) Hauptmann” ,czyli „Kapitan (hultaj) z Köpenick”.

A było to tak;
Wilhelm Voigt po opuszczeniu więzienia, gdzie przebywał do 1906 roku za drobne występki bezskutecznie próbował się gdzieś osiedlić, ale niegdzie go nie chciano. Będąc w desperacji zakupił w sklepie ze starzyzną mundur kapitana armii pruskiej, i tak wystrojony pojawił się w Köpenick,  wówczas miasteczko koło Berlina. Dzięki przebraniu i dystynkcjom podporządkował sobie mały oddział żołnierzy, a następnie  w tym towarzystwie udał się do ratusza, gdzie aresztował  burmistrza i przejął kasę za pokwitowaniem. Następnie dostarczył burmistrza pociągiem do Berlina  i kazał żołnierzom zaprowadzić go do berlińskiego odwachu. Wydarzenie wprowadziło władze pruskie w lekkie zakłopotanie, a żart  Hauptmanna Köpenik  stał się znany w całym Cesarstwie. Sam  cesarz Wilhelma II śmiał się do łez. Po odsiedzeniu krótkiego wyroku Voigt przybył do Völklinger (Saara) i opowiedział swoją historię, która spisana znajduje się w archiwum miejskim. Historia ta stała się inspiracją Carla Zuckmayera, który w 1931 napisał sztukę "Kapitan z Köpenick", ostro krytykującą pruski dryl i biurokratyczne, ślepe posłuszeństwo. Dla Köpenick, dzisiejszej dzielnicy Berlina, to ciekawa linia promocji i wspólnego świętowania. Organizuje się tam na pamiątkę tego zabawnego wydarzenia "Lato w Köpenick" - lokalne święto, które rozpoczyna  inscenizacja wydarzeń z czerwca 1906 roku.
Obecnie na schodach ratusza w  Köpenick stoi odlany w brązie Wilhelm Voigt, w płaszczu kaprala i miło uśmiecha się do ludzi

 

Opracowała na podstawie: http://www.augias.net/
Jolanta Leśniewska
AP Kutno

Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 23:01)

 

WŁOCHY: II Narodowa Konferencja Archiwów

W dniach 19- 21 listopada 2009 w Bolonii odbyła się Druga Narodowa Konferencja Archiwów włoskich pod hasłem "fare sistema"- Stworzyć system. Pierwsza konferencja odbyła sie przed dziesięciu laty.W tym czasie pojawiły się przed archiwistyką nowe wyzwania, choć wiele z poruszanych przed dziesięciu laty problemów zachowało nadal swoją aktualność. Jednym z istotnych wyzwań jest sygnalizowana przez wiele podmiotów publicznych i prywatnych zarządzających archiwami propozycja opracowania wspólnego programu działań mającego na celu racjonalizację zarządzania i korzystania publicznego z narodowego zasobu archiwalnego. Pod tym kątem opracowano program naukowy konferencji.


Zaprezentowano wersję roboczą Portale del Sistema Archivistico Nazionale (Portal Narodowego Systemu Archiwistycznego)

 

Poprawiony (czwartek, 26 listopada 2009 21:30)

Więcej…

 

BIAŁORUŚ: Logo archiwalne

Od 19 listopada 2009 r., na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości Republiki Białorusi, obowiązuje oficjalne logo Departamentu Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi (odpowiednik Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Polsce).


fot. Archivy Belarusi


Logo przedstawia lakową pieczęć w kolorze brązowym, na środku której umieszczono srebrną, stylizowaną literę „A”. Litera „ułożona” jest z dwóch rozwiniętych pasów papieru, stykających się u góry, a rolę poprzecznej kreski w literze pełni wyobrażenie gęsiego pióra. Wokół biegnie napis „DEPARTAMENT ARCHIWÓW I BIUROWOŚCI”.

Wiecej

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica

Poprawiony (wtorek, 24 listopada 2009 08:25)

 

ROSJA – Plan wystaw archiwalnych na 2010

Niezwykle interesująco przedstawia się plan wystaw archiwalnych na rok 2010, upubliczniony właśnie na stronach internetowych rosyjskich archiwów federalnych. Już 17 grudnia tego roku (do marca 2010 r.) zostanie otwarta wystawa poświęcona Antoniemu Czechowowi z okazji 150-lecia jego urodzin (w 1860 r.). W marcu-czerwcu 2010 r., we współpracy z Departamentem Archiwów i Biurowości Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Białorusi, będzie miała miejsce wystawa pt. „Społeczeństwo sowieckie i wojna (1941-1945)”. Z kolei w lipcu i sierpniu można będzie obejrzeć wystawę z okazji 30-lecia zorganizowanych w Moskwie w 1980 r. letnich Igrzysk Olimpijskich (m. in. z eksponatami z Muzeum Historii Sportu). Cykl wystaw, pod koniec przyszłego roku, zakończą „Archiwalne tajemnice. 90-lecie powstania Państwowego Archiwum Federacji Rosyjskiej”; współpracę zapowiada Archiwum Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

oprac. Edyta Łaborewicz
AP Legnica

Poprawiony (poniedziałek, 23 listopada 2009 18:29)

 
Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

SEJM RP

23 września 2015 r.
ogłosił jednolity tekst ustawy
o narodowym zasobie
archiwalnym i archiwach

(Dz.U. z 2016 poz.352)

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone

Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology