Naukowy Portal Archiwalny

NIEMCY: Heskie laury archiwalne 2009 rozdane.

Tym razem główna nagroda  archiwalna w kategorii małych , niepaństwowych, w szczególności komunalnych  archiwów zajmujących się ochroną dóbr kultury i dziedzictwa archiwalnego Hesji  ufundowana przez Sparkassen-Kulturstiftung Hessen-Thüringen wspólnie z Landesverband Hessen im Verband deutscher Archivarinnen und Archivare e.V. – (VdA) została przyznana dla archiwum Dokumentesammlung Herder-Institut w Marburgu.

Nagroda jest przyznawana  już piąty rok  i do tej pory jej laureatami byli Stadtarchiv Pfungstadt (2005), Stadtarchiv Eschwege (2006)Kreisarchiv Gießen (2007), "Stiftung Archiv der Deutschen Frauenbewegung“ Kassel (2008).

W uzasadnieniu swojej decyzji eksperckie jury podkreśliło szczególne zasługi w pozyskiwaniu, zabezpieczaniu i udostępnianiu  cennych zasobów archiwalnych przejętych przez Instytut Herdera w 2006 roku ze źródeł prywatnych. W kręgu zainteresowań IH znajduje się przede wszystkim  historia  Niemiec na obszarze Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Do jej dziejów Instytut zgromadził znaczące zbiory dokumentów.  Doceniono tu w sposób szczególny, przejęcie  niezwykle cennego  Archiwum Rycerstwa Bałtyckiego (Archiv der Baltischen Ritterschaften), - akta złożone zostały HI w 1955 roku jako depozyt - a także zabezpieczenie i udostępnienie uważanych za zaginione, sfilmowanych zasobów archiwalnych  znajdujących się w 1940 roku w Rydze, które umownie nazwane zostały Baltischen Archivfilme. Kopie dokumentów zostały wykonane na przełomie 1939/1940 w momencie przesiedlania ludności niemieckiej z krajów bałtyckich min. na tereny Kraju Warty.

 

Poprawiony (sobota, 21 listopada 2009 07:50)

Więcej…

 

AUSTRIA: Życie na podsłuchu w stylu Biedermeier.

Ten tytuł to świadome nawiązanie do znakomitego niemieckiego filmu Floriana Henckel von Donnersmarck użyty dla zobrazowania treści najnowszej publikacji opartej na materiałach Österreichischen Staatsarchiv /ÖSTA/. Baden bei Wien. Im Visier der Geheimpolizei - Spionage, Alltagsfrust und Badelust vor 200 Jahren” (w dosłownym tłumaczeniu „Baden koło Wiednia. Optyka tajnej policji- szpiegostwo, znudzenie codziennością i zamiłowanie do wód  200 lat temu”) autorstwa   Friedricha Schembora będzie miała swoją promocję 25 listopada w siedzibie archiwum,  z udziałem  Prof. Dr. Lorenza Mikoletzkyego Dyrektora Generalnego ÖSTA i Rudolfa Maurera szefa Stadtarchivs w Baden.

 


fot ÖSTA


Poprawiony (wtorek, 17 listopada 2009 19:17)

Więcej…

 

CZECHY: Seminarium o plakatach w archiwach

Okręgowe Archiwum Państwowe w Pradze (Státní oblastní archiv v Praze) oraz Stowarzyszenie Czeskich Archiwistów (Česká archivní společnost) zapraszają na seminarium pt. „Plakaty w czeskich archiwach i muzeach” (Plakáty v českých archivech a muzeích), które odbędzie się w czwartek, 10 grudnia 2009 r. w salach Archiwum narodowego w Pradze (Národní archiv v Praze), Archivní 4, Praha 4 – Chodovec, początek o godz. 9:00.
Zadaniem seminarium ma być przybliżenie problematyki plakatu z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych. Tematem poszczególnych referatów będą z jednej strony dzieje plakatu, z drugiej zaś metody porządkowania zbiorów plakatów oraz ich digitalizacja.
Szczegółowy program seminarium dostępny w jezyku czeskim (PDF)

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Tagi:

Poprawiony (poniedziałek, 16 listopada 2009 18:46)

 

SŁOWACJA: Konferencja naukowa w Bratysławie

Narodowe Archiwum Słowacji, Sekcja Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Stowarzyszenia Słowackich Historyków przy Słowackiej Akademii Nauk, we współpracy ze Stowarzyszeniem Archiwistów Słowackich oraz Katedrą Archiwistyki i NPH Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie, organizują konferencję naukową na temat: „Zagadnienia administracji majątków ziemskich na Węgrzech” (Otázky zemepanskej správy v Uhorsku). Konferencja odbędzie się dnia 10 listopada 2009 r. w sali Konferencyjnej Narodowego Archiwum Słowacji w Bratysławie. Zainteresowani uczestnictwem mogą kontaktować się pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Program konferencji w języku słowackim

oprac. Ivo Łaborewicz
AP Jelenia Góra

Poprawiony (czwartek, 05 listopada 2009 20:18)

 

SENEGAL: Międzynarodowe Seminarium Archiwów Frankofońskich

W dniach 19- 24 października 2009r. w Dakarze odbyło się pierwsze Międzynarodowe Seminarium Archiwów Frankofońskich. Seminarium zorganizowane było przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Archiwistów Frankofońskich (Association internationale des archives francophones- AIAF), Międzynarodowy Portal Archiwistyki Frankofońskiej (Portail International Archivistique Francophone- PIAF) przy wsparciu Dyrekcji Archiwów Senegalu, Szkoły Bibliotekarzy Archiwistów i Dokumentalistów Uniwersytetu Cheik Anta Diop w Senegalu (Ecole de Bibliothécaires, Archivistes et Documentalistes - EBAD) oraz Branży Regionalnej Afryki Zachodniej- WARBICA).
Trzy zagadnienia uznano za podstawowe dla archiwów afrykańskich:
1. Uczulenie opinii publicznej na dobre zarzadzanie administracyjne. Zwiazane jest to z właściwym postępowaniem z dokumentami w systemie recods management i archiwami. Mogą temu służyć takie sprawdzone metody, jak zaproponowana tzw."skrzynka z narzędziami dobrego zarzadzania" (Boite a utile "bonne gouvernance" BAO), projekt rozwijany przez branżę Pacyfiku (PARBICA, a głównie przez Australię i Nową Zelandię) dostarczający metod dobrego zarządzania dokumentami i archiwami poprzez serię przemyślanych modułów praktycznych. Projekt omawiano pod kątem dostosowani ich do kontekstu afrykańskiego oraz wzbogacenia skrzynki o moduły związane z doskonaleniem zawodowym archiwistów.
2. Kadry archiwistyczne, które powinny mieć bardzo wysokie przygotowanie zawodowe. Aby zapewnić wysoka jakość kadr archiwistycznych konieczne jest dbanie o stałe podnoszenie ich kwalifikacji tzw ciągłe kształcenie Zaprezentowano nowe środowisko kształcenia poprzez internet, na odległość, o nazwie EBAD/FADIS rozwijane przez Szkołę Bibliotekarzy Archiwistów i Dokumentalistów (EBAD) o nazwie (Platforma Kształcenia na Odległość) Plateforme de la Formation à Distance- FADIS).

Poprawiony (wtorek, 03 listopada 2009 09:14)

Więcej…

 
Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOWOŚĆ


W warsztacie archiwisty

pdf prezentacji

Agnieszki Michalewicz pt.:

Kwalifikacja archiwalnai porządkowanie akt osobowych

– ze szczególnym uwzględnieniem akt osobowych kategorii A.


Ogłoszenia
NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostepna na stronie NDAP

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone

Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology