Naukowy Portal Archiwalny

UKRAINA: Gratulacje dla FamilySearch w 130 rocznicę działalności

130 lat temu, w 1894 r., powstało Towarzystwo Genealogiczne stanu Utah, w 1999 r. przekształcone w korporację non-profit FamilySearch International, która jest obecnie największym partnerem ukraińskich archiwów w dziedzinie cyfryzacji zasobu. Celem wspólnej pracy ukraińskich archiwistów i amerykańskiej organizacji jest zachowanie ważnych danych rodzinnych i zapewnienie do nich bezpłatnego dostępu w Internecie.

Poprawiony (sobota, 16 listopada 2024 20:47)

Więcej…

 

FRANCJA: Nowe odsłony starych tematów. Bazy danych nazwisk

Poszukiwania informacji osobowych w archiwach Francji stanowią ponad 80% zapytań kierowanych do wyspecjalizowanych baz danych udostępnianych za pośrednictwem Internetu. Zostały one specjalnie przygotowane na bazie kilku powiązanych ze sobą projektów, rozwijanych od wielu już lat. zapytania stawiane są poprzez dostępny online nieskomplikowany prosty formularz,  Dzięki temu użytkownik uzyskuje na zadane pytanie odpowiedź łączącą dane z wielu źródeł, takich jak rejestry metrykalne kościelne i stanu cywilnego, matrykuły wojskowe, projekt Grand Mémorial, dokumentacja paszportowa, różnorodne rejestry cywilne i Projekt Socface.

Poprawiony (środa, 13 listopada 2024 16:43)

Więcej…

 

SZWAJCARIA: Pocztówki z Frybourga - Most na rzece Saarine

Szwajcarski Fryouburg jest miastem, w którym znjaduje się wiele miejsc zwiazanych z Polakami. Wjeżdżając do miasta od strony Berna zachwyci nas widok malowniczo snującej się rzeki Saarine, ktorej brzegi łączy imponująca konstrukcja – wiadukt kolejowy w Grandfey zbudowany w latch 60-tych XIX wieku.Wynosi się on na wysokość 82 m i ciągnie na długości 334 m.  Zaliczany jest do grona największych osiągnięć inżynieryjnych w XIX-wiecznej Szwajcarii i jest jednym z symboli Frybourga. Jego konstruktorem był polski inżynier Leopold Stanisław Błotnicki (1817-1879). Nie jest to jedyny akcent polski w historii tego kantonalnego miasta – jest ich znacznie więcej, o czym będzie w kolejnych pocztówkach. Ta i inne polskie historie z Fryouburga znajdują zaś swoje udokumentowanie w zbiorach Archiwum Fundacji Helveto-Polonicum (AHP), gromadzącym od 1993 r. polskie dziedzictwo kulturowe w Szwajcarii. Sama AHP i jej założyciele.

Wiadukt we Fryburgu Archivum Helveto-Polonicum, sygn. AHP CP-GRFE_003
Wiadukt we Fryburgu
(Archivum Helveto-Polonicum, sygn. AHP CP-GRFE_003)

Poprawiony (niedziela, 10 listopada 2024 09:37)

Więcej…

 

FRANCJA: Wspólne prace archiwistów dla rozwoju opisu archiwalnego i indeksowania w archiwach

Konsekwencją dorocznego seminarium Archiwów Francji w Dijon (20-22 listopada 2019 r.), na którym zaprezentowano m.in. "Wspólne ramy strategiczne modernizacji archiwów", pojawiła się myśl utworzenia grupy roboczej składającej się z archiwistów różnych obszarów aktywności archiwalnej w celu ponownego przemyślenia praktyk opisywania zasobu archiwalnego, tak by zagwarantować ich spójność, interoperacyjność i dostępność. Grupa, licząca około czterdziestu archiwistów, ukonstytuowała się w 2020 r. W jej skład weszli przedstawiciele archiwów państwowych, departamentalnych, miejskich, a także członkowie grup tematycznych, jak np. biblioteczna grupa EAD (Encoded Archival Description). W pracach może wziąć udział każdy archiwista, angażując się wedle możliwości w obszary opisu i indeksowania archiwalnego.

Poprawiony (środa, 06 listopada 2024 20:25)

Więcej…

 

UKRAINA: Projekt dokumentalny „Pamiętniki Pokoju: Głosy tych, którzy przeżyli i tych, którzy nie”

„Pamięć jest obowiązkiem każdego Ukraińca”: 30 października 2024 r. w Muzeum Historii Miasta Kijowa zaprezentowano projekt dokumentalny „Pamiętniki Pokoju: Głosy tych, którzy przeżyli i tych, którzy nie”, poświęcony znaczeniu osobistej dokumentacji i pamięci o tym, czego doświadczono podczas wojny z Rosją. „Wszyscy żyjemy w czasie wojny. Prawda o niej została stworzona i pozostanie w naszych opowieściach. Dlatego zachęcam każdego z Was do pisania i zapisywania swoich historii – dla siebie, dla swoich dzieci. Ukraińska umiejętność zapamiętywania to mięsień, jego trening jest obowiązkiem każdego z nas. Każda historia jest ważna. Historia może być dziś mała, jutro gigantyczna, może być mała dla ciebie, ale będzie bezcenna dla twoich dzieci, wnuków i tak dalej. Trenuj więc mięsień pamięci, prowadź pamiętniki, twórz archiwa rodzinne” – podkreślała Natalia Jemczenko, członek Rady Nadzorczej Fundacji Rinata Achmetowa, realizującej projekt.

Poprawiony (wtorek, 05 listopada 2024 20:14)

Więcej…

 




ARCHIWA UKRAINY

Bezpośrednie wsparcie
dla archiwów Ukrainy

Support Heritage
in Ukraine


za pośrednictwem
Museum & Archives
GALT
szczegóły


Dawne pismo


Archiwum Narodowe
w Krakowie

Instytut Józefa Piłsudskiego


Instytut
Józefa Piłsudskiego
w Ameryce

NOMA

NOMA
Norma opisu materiałów archiwalnych
w archiwach państwowych
dostępna na stronie NDAP

Powszechna Deklaracja
o Archiwach

Słowniki archiwalne

A Glossary

of
Archival and Records
Terminology

SAA
Online Glossary

Online-Lexikon „Terminologie der Archivwissenschaft“
Terminologie der Archivwissenschaft
Online-Lexikon


Portail International Archivistique Francophone


Portail International
Archivistique Francophone
On-Line Glossaire


ICA
Multilingual
Archival Terminology